Weather Smith Lake today
Weather forecast Smith Lake April 29, 2026
During the day overcast, later morning rain, in the evening partly cloudy. The highest temperature 10 °C. Total rainfall 3.4 mm. At night the lowest temperature 3 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Smith Lake, Wisconsin, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1013 hPa | 71 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 99% | |
| 1 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1013 hPa | 67 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 99% | |
| 2 AM
3 AM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north-northeast |
1013 hPa | 68 % | 3 °C | 66 % | 0% | 1% | 50% | 27% | |
| 3 AM
4 AM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1013 hPa | 73 % | 2 °C | 77 % | 0% | 7% | 52% | 60% | |
| 4 AM
5 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1013 hPa | 75 % | 2 °C | 90 % | 0% | 0% | 78% | 49% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1013 hPa | 76 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| light rain | 6 °C 4 °C |
0.1 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1014 hPa | 81 % | 2 °C | 100 % | 0% | 9% | 100% | 93% | |
| 7 AM
8 AM
| light rain | 5 °C 3 °C |
0.2 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1014 hPa | 85 % | 3 °C | 100 % | 0% | 17% | 100% | 100% | |
| 8 AM
9 AM
| light rain | 6 °C 4 °C |
0.1 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1015 hPa | 84 % | 3 °C | 100 % | 0% | 98% | 100% | 3% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1015 hPa | 85 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1015 hPa | 79 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 85% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.6 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1015 hPa | 75 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| rain | 6 °C 4 °C |
0.7 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1015 hPa | 84 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| rain | 5 °C 3 °C |
0.5 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1016 hPa | 90 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| rain | 6 °C 4 °C |
0.3 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1015 hPa | 85 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| light rain | 6 °C 4 °C |
0.1 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1015 hPa | 82 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1016 hPa | 81 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 5 PM
6 PM
| light rain | 6 °C 4 °C |
0.2 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1015 hPa | 80 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 93% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| rain | 6 °C 4 °C |
0.3 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1016 hPa | 81 % | 3 °C | 98 % | 0% | 96% | 95% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1016 hPa | 86 % | 3 °C | 46 % | 0% | 18% | 42% | 0% | |
| 8 PM
9 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1016 hPa | 95 % | 3 °C | 53 % | 0% | 23% | 48% | 0% | |
| 9 PM
10 PM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1017 hPa | 96 % | 3 °C | 31 % | 0% | 0% | 30% | 0% | |
| 10 PM
11 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1017 hPa | 95 % | 2 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
12 AM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1017 hPa | 95 % | 1 °C | 5 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1017 hPa | 95 % | 1 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1017 hPa | 96 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| clear | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1016 hPa | 96 % | 0 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| clear | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1016 hPa | 97 % | 0 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| clear | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1016 hPa | 98 % | 0 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
6 AM
| clear | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1017 hPa | 98 % | 0 °C | 3 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| partly cloudy | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1017 hPa | 99 % | 0 °C | 37 % | 1% | 37% | 4% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1017 hPa | 97 % | 1 °C | 86 % | 2% | 86% | 28% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1017 hPa | 93 % | 2 °C | 99 % | 3% | 99% | 36% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1017 hPa | 88 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 5% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| rain | 6 °C 4 °C |
0.4 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1016 hPa | 76 % | 2 °C | 95 % | 0% | 95% | 17% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| heavy rain showers | 6 °C 4 °C |
1.2 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1016 hPa | 72 % | 1 °C | 61 % | 0% | 34% | 49% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| light rain showers | 5 °C 3 °C |
0.2 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1017 hPa | 83 % | 2 °C | 73 % | 0% | 54% | 57% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| light rain showers | 7 °C 5 °C |
0.2 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1017 hPa | 71 % | 2 °C | 82 % | 0% | 71% | 40% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.5 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1016 hPa | 62 % | 0 °C | 98 % | 0% | 96% | 85% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.7 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1016 hPa | 64 % | 0 °C | 96 % | 0% | 92% | 95% | 0% | |
| 4 PM
5 PM
| light rain showers | 6 °C 3 °C |
0.2 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1016 hPa | 73 % | 1 °C | 81 % | 0% | 65% | 69% | 0% | |
| 5 PM
6 PM
| rain showers | 6 °C 4 °C |
0.7 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1016 hPa | 74 % | 2 °C | 76 % | 0% | 52% | 56% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| rain showers | 5 °C 3 °C |
0.3 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1016 hPa | 82 % | 2 °C | 85 % | 0% | 73% | 79% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| rain showers | 4 °C 2 °C |
0.3 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1016 hPa | 84 % | 2 °C | 68 % | 0% | 51% | 43% | 0% | |
| 8 PM
9 PM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1017 hPa | 91 % | 2 °C | 82 % | 0% | 75% | 72% | 0% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1017 hPa | 91 % | 2 °C | 100 % | 0% | 81% | 100% | 0% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1017 hPa | 91 % | 2 °C | 99 % | 0% | 94% | 99% | 0% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1018 hPa | 92 % | 2 °C | 96 % | 0% | 39% | 96% | 0% | |
Smith Lake, Wisconsin, USA - information
State: Wisconsin, USAGPS coordinates: 43.4722; -88.1911
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Smith Lake, Wisconsin, USA. Weather forecast Smith Lake.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Smith Lake is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Smith Lake
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Smith Lake
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:47 am | 7:52 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:50 pm | 14:04 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:16 am | 8:24 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:38 am | 9:02 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:57 am | 9:44 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:05 pm | 04/29/2026 4:35 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |