Weather Saint Francis long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Saint Francis for ten days.
Wednesday, Apr 29
14 / 8°C
| 0.1 mm | 21 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Saint Francis, Wisconsin, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.1 mm | 5.6 m/s20 km/h west |
1003 hPa | 80 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h west-northwest |
1007 hPa | 85 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 19% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h west-northwest |
1010 hPa | 65 % | 5 °C | 96 % | 0% | 96% | 12% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-northwest |
1010 hPa | 61 % | 6 °C | 21 % | 0% | 2% | 21% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-northwest |
1013 hPa | 72 % | 5 °C | 39 % | 0% | 5% | 39% | 0% | |
Saint Francis, Wisconsin, USA - information
State: Wisconsin, USAGPS coordinates: 42.9675; -87.8776
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 9 365
Altitude: 211 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Saint Francis, Wisconsin, USA. Weather forecast Saint Francis.
Saint Francis - weather nearby - bigger cities
Saint Francis - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Saint Francis is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Saint Francis
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:47 am | 7:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:48 pm | 14:02 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:16 am | 8:22 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:39 am | 8:59 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:58 am | 9:40 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:04 pm | 04/29/2026 4:35 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |