Weather Menomonee Falls weekend
Weather forecast for Menomonee Falls for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning rain, later morning cloudy, in the afternoon partly cloudy, in the evening overcast. Sunday during the day morning fog, later morning rain, in the afternoon cloudy, in the evening partly cloudy.
Friday, May 15
19 / 16°C
| 0.0 mm | 32 km/h |
| 18 °C | 17 °C | 4 pm | |
| 18 °C | 17 °C | 6 pm | |
| 17 °C | 16 °C | 8 pm | |
| 17 °C | 16 °C | 10 pm |
sunrise 5:28 am
sunset 8:09 pm
HOURLY
sunset 8:09 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Menomonee Falls, Wisconsin, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 12 PM
1 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h south |
1010 hPa | 52 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h south |
1010 hPa | 52 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 9.8 m/s35 km/h south-southeast |
1009 hPa | 53 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
4 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 9.6 m/s35 km/h south-southeast |
1009 hPa | 56 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
5 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 8.9 m/s32 km/h south-southeast |
1008 hPa | 57 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
6 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h south-southeast |
1008 hPa | 58 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h south-southeast |
1008 hPa | 60 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h south-southeast |
1008 hPa | 62 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
9 PM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h south-southeast |
1007 hPa | 66 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
10 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h south-southeast |
1007 hPa | 68 % | 10 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 10 PM
11 PM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h south |
1008 hPa | 68 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h south-southwest |
1009 hPa | 67 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 12% | 100% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h south |
1007 hPa | 71 % | 12 °C | 96 % | 0% | 0% | 13% | 96% | |
| 1 AM
2 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 9.3 m/s33 km/h south-southwest |
1006 hPa | 80 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 14% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| rain showers | 16 °C 16 °C |
0.3 mm | 7.6 m/s27 km/h south-southwest |
1006 hPa | 85 % | 14 °C | 99 % | 0% | 1% | 0% | 99% | |
| 3 AM
4 AM
| rain showers | 16 °C 16 °C |
0.5 mm | 6.0 m/s22 km/h west-southwest |
1007 hPa | 85 % | 13 °C | 78 % | 0% | 18% | 23% | 70% | |
| 4 AM
5 AM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.8 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1007 hPa | 88 % | 14 °C | 98 % | 0% | 10% | 27% | 97% | |
| 5 AM
6 AM
| light rain | 16 °C 16 °C |
0.2 mm | 7.4 m/s27 km/h south-southwest |
1007 hPa | 90 % | 14 °C | 89 % | 0% | 1% | 16% | 88% | |
| 6 AM
7 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h west-southwest |
1006 hPa | 90 % | 14 °C | 81 % | 0% | 0% | 0% | 80% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h west-southwest |
1007 hPa | 88 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 34% | 100% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west-southwest |
1007 hPa | 84 % | 15 °C | 97 % | 0% | 0% | 23% | 97% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west |
1008 hPa | 78 % | 15 °C | 96 % | 0% | 21% | 18% | 94% | |
| 10 AM
11 AM
| overcast | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west-northwest |
1008 hPa | 71 % | 15 °C | 96 % | 0% | 14% | 0% | 96% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northwest |
1009 hPa | 61 % | 14 °C | 85 % | 0% | 1% | 0% | 85% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1009 hPa | 56 % | 13 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1010 hPa | 56 % | 12 °C | 94 % | 0% | 0% | 0% | 94% | |
| 2 PM
3 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1009 hPa | 56 % | 12 °C | 49 % | 11% | 12% | 0% | 43% | |
| 3 PM
4 PM
| partly cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-southeast |
1009 hPa | 56 % | 11 °C | 31 % | 0% | 0% | 0% | 30% | |
| 4 PM
5 PM
| fog | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-southeast |
1009 hPa | 61 % | 12 °C | 28 % | 25% | 28% | 0% | 0% | |
| 5 PM
6 PM
| partly cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h southeast |
1009 hPa | 68 % | 13 °C | 18 % | 17% | 18% | 0% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south-southeast |
1010 hPa | 69 % | 13 °C | 10 % | 10% | 10% | 0% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h south-southeast |
1011 hPa | 66 % | 13 °C | 8 % | 7% | 8% | 0% | 0% | |
| 8 PM
9 PM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south |
1011 hPa | 67 % | 13 °C | 79 % | 6% | 6% | 0% | 78% | |
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south |
1012 hPa | 71 % | 13 °C | 96 % | 10% | 11% | 0% | 96% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
1012 hPa | 77 % | 14 °C | 92 % | 18% | 19% | 0% | 90% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south |
1012 hPa | 84 % | 15 °C | 99 % | 21% | 21% | 0% | 99% | |
Menomonee Falls, Wisconsin, USA - information
State: Wisconsin, USAGPS coordinates: 43.1789; -88.1173
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 36 119
Altitude: 264 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Menomonee Falls, Wisconsin, USA. Weather forecast Menomonee Falls.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Menomonee Falls is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Menomonee Falls
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:28 am | 8:09 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:48 pm | 14:41 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:54 am | 8:43 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:14 am | 9:23 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:27 am | 10:11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:15 am | 05/15/2026 7:16 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |