Weather Marcy today
Weather forecast Marcy April 27, 2026
During the day the highest temperature 14 °C. At night cloudy. The lowest temperature 13 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Marcy, Wisconsin, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Monday 04/27/2026 |
|||||||||||||
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 10.1 m/s36 km/h south-southwest |
1001 hPa | 93 % | 13 °C | 67 % | 0% | 7% | 14% | 60% | |
| 10 PM
11 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h south-southwest |
1000 hPa | 93 % | 12 °C | 75 % | 0% | 13% | 6% | 71% | |
| 11 PM
12 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h southwest |
1000 hPa | 96 % | 12 °C | 5 % | 0% | 1% | 1% | 3% | |
Tomorrow, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h west-southwest |
1001 hPa | 96 % | 12 °C | 37 % | 0% | 28% | 3% | 8% | |
| 1 AM
2 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h west-southwest |
1001 hPa | 93 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h west |
1002 hPa | 86 % | 10 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h west |
1003 hPa | 83 % | 8 °C | 14 % | 0% | 14% | 0% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h west |
1004 hPa | 82 % | 7 °C | 78 % | 0% | 78% | 0% | 0% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h west |
1005 hPa | 82 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h west |
1007 hPa | 82 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h west |
1008 hPa | 76 % | 5 °C | 96 % | 0% | 96% | 0% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h west |
1010 hPa | 74 % | 4 °C | 94 % | 0% | 94% | 0% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h west |
1010 hPa | 72 % | 4 °C | 80 % | 0% | 80% | 0% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h west-northwest |
1011 hPa | 69 % | 4 °C | 69 % | 0% | 69% | 0% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h west |
1012 hPa | 61 % | 4 °C | 75 % | 0% | 72% | 0% | 12% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h west |
1012 hPa | 59 % | 4 °C | 38 % | 0% | 4% | 0% | 35% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west |
1012 hPa | 60 % | 5 °C | 81 % | 0% | 0% | 0% | 81% | |
| 2 PM
3 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h west |
1012 hPa | 59 % | 5 °C | 99 % | 0% | 0% | 83% | 98% | |
| 3 PM
4 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west |
1012 hPa | 59 % | 5 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
5 PM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west |
1011 hPa | 58 % | 6 °C | 14 % | 0% | 0% | 12% | 2% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west-northwest |
1011 hPa | 58 % | 6 °C | 72 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-northwest |
1012 hPa | 57 % | 6 °C | 92 % | 0% | 0% | 51% | 91% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northwest |
1012 hPa | 59 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 93% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h northwest |
1012 hPa | 63 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 89% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h northwest |
1013 hPa | 65 % | 5 °C | 98 % | 0% | 0% | 72% | 95% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west-northwest |
1013 hPa | 67 % | 5 °C | 97 % | 0% | 0% | 97% | 9% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west-northwest |
1013 hPa | 69 % | 5 °C | 93 % | 0% | 0% | 92% | 35% | |
Marcy, Wisconsin, USA - information
State: Wisconsin, USAGPS coordinates: 43.1075; -88.1329
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Marcy, Wisconsin, USA. Weather forecast Marcy.
Marcy - weather nearby - bigger cities
Marcy - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Marcy is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Marcy
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Marcy
data are always in the local timeSun and light
April 27, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:51 am | 7:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:50 pm | 13:58 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:20 am | 8:20 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:43 am | 8:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:02 am | 9:38 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/26/2026 2:51 pm | 04/27/2026 3:58 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |