Weather New Victoria Dam tomorrow
Weather forecast New Victoria Dam April 30, 2026
During the day morning cloudy, later morning clear, in the afternoon initially clear, later partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 20 °C. At night the lowest temperature 8 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast New Victoria Dam, Western Australia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
2 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1015 hPa | 81 % | 11 °C | 63 % | 0% | 60% | 11% | 0% | |
| 8 AM
8 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southeast |
1019 hPa | 80 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
2 AM
| partly cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1019 hPa | 44 % | 6 °C | 15 % | 0% | 15% | 1% | 0% | |
| 8 PM
8 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1024 hPa | 63 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
2 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1027 hPa | 69 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
8 PM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1028 hPa | 75 % | 5 °C | 36 % | 0% | 0% | 0% | 36% | |
| 2 PM
2 AM
| partly cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1026 hPa | 41 % | 5 °C | 17 % | 0% | 3% | 14% | 0% | |
| 8 PM
8 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1028 hPa | 68 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
New Victoria Dam, Western Australia - information
State: Western AustraliaGPS coordinates: -32.0427; 116.0670
Time zone: Australia / Perth
time difference in hours with time in US is +6 hours
Something wrong, something missing?
Weather New Victoria Dam, Western Australia. Weather forecast New Victoria Dam.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for New Victoria Dam is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information New Victoria Dam
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:46 am | 5:39 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:12 pm | 10:52 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:20 am | 6:04 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:52 am | 6:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:23 am | 7:01 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:07 pm | 04/30/2026 5:15 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |