Weather Savel’yevka tomorrow
Weather forecast Savel’yevka April 30, 2026
During the day morning cloudy, later morning light rain showers, in the evening initially cloudy, later overcast. The highest temperature 10 °C. Total rainfall 0.5 mm. At night cloudy. The lowest temperature 1 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Savel’yevka, Ukraine extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1021 hPa | 91 % | 3 °C | 99 % | 0% | 0% | 91% | 94% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southwest |
1021 hPa | 92 % | 2 °C | 99 % | 0% | 0% | 95% | 85% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1021 hPa | 93 % | 3 °C | 92 % | 0% | 0% | 34% | 89% | |
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1021 hPa | 89 % | 0 °C | 35 % | 0% | 0% | 4% | 32% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west |
1020 hPa | 84 % | -1 °C | 60 % | 0% | 0% | 0% | 60% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1021 hPa | 83 % | -1 °C | 94 % | 0% | 0% | 43% | 93% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1021 hPa | 80 % | -1 °C | 98 % | 0% | 0% | 54% | 98% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1021 hPa | 76 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 25% | 100% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1021 hPa | 68 % | 0 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1021 hPa | 60 % | 0 °C | 35 % | 0% | 0% | 0% | 35% | |
| 10 AM
3 AM
| partly cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-northwest |
1021 hPa | 53 % | 0 °C | 19 % | 0% | 7% | 14% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-northwest |
1021 hPa | 51 % | 0 °C | 7 % | 0% | 2% | 6% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1021 hPa | 48 % | 0 °C | 13 % | 0% | 0% | 13% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1020 hPa | 45 % | 0 °C | 21 % | 0% | 1% | 21% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| rain showers | 10 °C 7 °C |
0.4 mm | 4.5 m/s16 km/h northwest |
1020 hPa | 42 % | -1 °C | 21 % | 0% | 7% | 21% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northwest |
1020 hPa | 42 % | -2 °C | 40 % | 0% | 0% | 40% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1020 hPa | 43 % | -1 °C | 10 % | 0% | 3% | 6% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northwest |
1020 hPa | 45 % | -1 °C | 27 % | 0% | 21% | 25% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1020 hPa | 43 % | -2 °C | 33 % | 0% | 14% | 32% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| partly cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1020 hPa | 53 % | -1 °C | 23 % | 0% | 1% | 2% | 20% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1020 hPa | 63 % | -1 °C | 64 % | 0% | 13% | 6% | 59% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1021 hPa | 65 % | -1 °C | 100 % | 0% | 3% | 16% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1021 hPa | 67 % | -1 °C | 100 % | 0% | 0% | 70% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1021 hPa | 66 % | -1 °C | 100 % | 0% | 0% | 95% | 100% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1021 hPa | 67 % | -1 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1021 hPa | 70 % | -1 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1020 hPa | 75 % | -1 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 100% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1020 hPa | 78 % | -1 °C | 100 % | 0% | 5% | 100% | 94% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1020 hPa | 81 % | -1 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 91% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1020 hPa | 85 % | -1 °C | 97 % | 0% | 0% | 96% | 46% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1021 hPa | 84 % | -1 °C | 82 % | 0% | 1% | 82% | 21% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1021 hPa | 79 % | 0 °C | 57 % | 0% | 1% | 57% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1021 hPa | 75 % | 0 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1021 hPa | 65 % | 0 °C | 13 % | 0% | 5% | 10% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1020 hPa | 61 % | 0 °C | 22 % | 0% | 10% | 15% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1020 hPa | 56 % | 0 °C | 94 % | 0% | 93% | 21% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| rain showers | 9 °C 6 °C |
0.3 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1020 hPa | 53 % | 0 °C | 35 % | 0% | 14% | 25% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1020 hPa | 53 % | 0 °C | 42 % | 0% | 6% | 41% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1020 hPa | 53 % | 0 °C | 49 % | 0% | 26% | 38% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1020 hPa | 49 % | 0 °C | 21 % | 0% | 1% | 21% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1020 hPa | 48 % | -1 °C | 49 % | 0% | 40% | 43% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| partly cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1019 hPa | 47 % | -1 °C | 31 % | 0% | 30% | 7% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1020 hPa | 45 % | -2 °C | 35 % | 0% | 29% | 32% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1020 hPa | 50 % | -2 °C | 57 % | 0% | 43% | 54% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1020 hPa | 52 % | -2 °C | 6 % | 0% | 1% | 4% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1021 hPa | 58 % | -2 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
Savel’yevka, Ukraine - information
State: UkraineGPS coordinates: 48.2944; 38.3419
Time zone: Europe / Kyiv
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Savel’yevka, Ukraine. Weather forecast Savel’yevka.
Savel’yevka - weather nearby - bigger cities
Savel’yevka - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Savel’yevka is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Savel’yevka
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:09 am | 7:39 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:23 pm | 14:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:33 am | 8:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:51 am | 8:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3 am | 9:48 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:28 pm | 04/30/2026 4:13 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |