Weather Proletarskoye, Kharkivs’ka Oblast’ today
Weather forecast Proletarskoye, Kharkivs’ka Oblast’ April 29, 2026
During the day morning clear, later morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later rain showers, in the evening initially rain showers, later clear. The highest temperature 11 °C. Total rainfall 4.0 mm. At night partly cloudy. The lowest temperature -2 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Proletarskoye, Kharkivs’ka Oblast’, Ukraine extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1018 hPa | 66 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1019 hPa | 68 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1019 hPa | 71 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1019 hPa | 74 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1019 hPa | 77 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1019 hPa | 80 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1020 hPa | 79 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1020 hPa | 73 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1020 hPa | 64 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1020 hPa | 56 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| partly cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1020 hPa | 45 % | -2 °C | 35 % | 0% | 13% | 32% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| partly cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-northwest |
1020 hPa | 39 % | -3 °C | 37 % | 0% | 10% | 36% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west |
1020 hPa | 36 % | -4 °C | 49 % | 0% | 7% | 49% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west |
1020 hPa | 36 % | -4 °C | 73 % | 0% | 0% | 73% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1020 hPa | 39 % | -2 °C | 43 % | 0% | 0% | 43% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1020 hPa | 40 % | -1 °C | 71 % | 0% | 8% | 71% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| heavy rain | 11 °C 8 °C |
1.7 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1019 hPa | 38 % | -2 °C | 98 % | 0% | 7% | 98% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| rain | 6 °C 4 °C |
0.9 mm | 4.1 m/s15 km/h west-northwest |
1020 hPa | 83 % | 3 °C | 92 % | 0% | 10% | 92% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| rain | 5 °C 3 °C |
0.7 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1021 hPa | 86 % | 3 °C | 89 % | 0% | 7% | 89% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| rain | 5 °C 3 °C |
0.4 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1021 hPa | 91 % | 3 °C | 98 % | 0% | 10% | 98% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southwest |
1021 hPa | 90 % | 2 °C | 61 % | 0% | 3% | 61% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h west |
1021 hPa | 90 % | 1 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| partly cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-southwest |
1021 hPa | 91 % | 1 °C | 19 % | 0% | 7% | 18% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| partly cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1021 hPa | 94 % | 0 °C | 21 % | 0% | 0% | 21% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1021 hPa | 97 % | 0 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1021 hPa | 98 % | 0 °C | 6 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1021 hPa | 98 % | 0 °C | 3 % | 0% | 3% | 2% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1021 hPa | 97 % | 0 °C | 6 % | 0% | 6% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| fog | -1 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1021 hPa | 97 % | -1 °C | 53 % | 51% | 53% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| fog | -1 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1022 hPa | 98 % | -1 °C | 50 % | 51% | 50% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| fog | -1 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1022 hPa | 98 % | 0 °C | 50 % | 51% | 50% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1022 hPa | 95 % | 0 °C | 50 % | 0% | 50% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1022 hPa | 93 % | 2 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northwest |
1022 hPa | 78 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1022 hPa | 58 % | 0 °C | 10 % | 0% | 0% | 9% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| partly cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1022 hPa | 52 % | 0 °C | 33 % | 0% | 17% | 20% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1022 hPa | 47 % | 0 °C | 67 % | 0% | 57% | 43% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1021 hPa | 43 % | -1 °C | 94 % | 0% | 58% | 93% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1021 hPa | 41 % | -1 °C | 99 % | 0% | 9% | 99% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1021 hPa | 40 % | -2 °C | 97 % | 0% | 3% | 97% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northwest |
1021 hPa | 48 % | -1 °C | 53 % | 0% | 14% | 50% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1021 hPa | 47 % | -1 °C | 10 % | 0% | 7% | 7% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1021 hPa | 51 % | 0 °C | 3 % | 0% | 2% | 1% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1021 hPa | 59 % | 0 °C | 5 % | 0% | 4% | 4% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1021 hPa | 72 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1022 hPa | 75 % | 0 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1022 hPa | 77 % | 0 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1022 hPa | 82 % | 0 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
Proletarskoye, Kharkivs’ka Oblast’, Ukraine - information
State: UkraineGPS coordinates: 49.6953; 36.2937
Time zone: Europe / Kyiv
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Proletarskoye, Kharkivs’ka Oblast’, Ukraine. Weather forecast Proletarskoye, Kharkivs’ka Oblast’.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Proletarskoye, Kharkivs’ka Oblast’ is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Proletarskoye, Kharkivs’ka Oblast’
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Proletarskoye, Kharkivs’ka Oblast’
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:15 am | 7:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:32 pm | 14:34 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:39 am | 8:26 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:54 am | 9:11 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:01 am | 10:05 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:27 pm | 04/29/2026 4:05 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |