Weather Pleshchiyivka today
Weather forecast Pleshchiyivka April 28, 2026
Afternoon in the afternoon overcast, in the evening initially overcast, later cloudy. The highest temperature 12 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night clear. The lowest temperature 6 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Pleshchiyivka, Ukraine extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 PM
7 AM
| overcast | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 9.2 m/s33 km/h west-southwest |
1017 hPa | 36 % | -2 °C | 96 % | 0% | 12% | 93% | 21% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h west-southwest |
1016 hPa | 41 % | -1 °C | 85 % | 0% | 11% | 79% | 25% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h west-southwest |
1016 hPa | 40 % | -1 °C | 61 % | 0% | 7% | 56% | 10% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h west |
1016 hPa | 40 % | -1 °C | 99 % | 0% | 3% | 99% | 21% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
1016 hPa | 50 % | 0 °C | 96 % | 0% | 15% | 92% | 43% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1017 hPa | 64 % | 2 °C | 97 % | 0% | 4% | 80% | 89% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1017 hPa | 62 % | 0 °C | 97 % | 0% | 17% | 94% | 51% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1018 hPa | 63 % | 0 °C | 100 % | 0% | 43% | 100% | 1% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1018 hPa | 64 % | 0 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1019 hPa | 64 % | 0 °C | 90 % | 0% | 0% | 90% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1019 hPa | 67 % | 0 °C | 44 % | 0% | 0% | 43% | 1% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1019 hPa | 72 % | 0 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1019 hPa | 80 % | 0 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1019 hPa | 84 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1019 hPa | 85 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1020 hPa | 85 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1020 hPa | 86 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1020 hPa | 78 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1021 hPa | 70 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1021 hPa | 55 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1021 hPa | 43 % | -2 °C | 32 % | 0% | 10% | 28% | 4% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1021 hPa | 38 % | -2 °C | 97 % | 0% | 0% | 96% | 10% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1020 hPa | 38 % | -3 °C | 99 % | 0% | 0% | 99% | 4% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1020 hPa | 38 % | -2 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1020 hPa | 39 % | -2 °C | 90 % | 0% | 2% | 90% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1020 hPa | 39 % | -2 °C | 96 % | 0% | 2% | 96% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1020 hPa | 40 % | -2 °C | 99 % | 0% | 2% | 99% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1020 hPa | 40 % | -2 °C | 98 % | 0% | 16% | 98% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1020 hPa | 41 % | -2 °C | 92 % | 0% | 1% | 92% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1020 hPa | 57 % | 0 °C | 80 % | 0% | 0% | 40% | 68% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east |
1020 hPa | 53 % | -1 °C | 96 % | 0% | 0% | 88% | 80% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southwest |
1021 hPa | 55 % | 0 °C | 98 % | 0% | 0% | 88% | 88% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1021 hPa | 58 % | -1 °C | 93 % | 0% | 0% | 74% | 75% | |
| 11 PM
4 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1021 hPa | 66 % | 0 °C | 75 % | 0% | 0% | 68% | 21% | |
Pleshchiyivka, Ukraine - information
State: UkraineGPS coordinates: 48.4537; 37.7816
Time zone: Europe / Kyiv
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Pleshchiyivka, Ukraine. Weather forecast Pleshchiyivka.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pleshchiyivka is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Pleshchiyivka
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Pleshchiyivka
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:14 am | 7:38 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:26 pm | 14:24 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:39 am | 8:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:57 am | 8:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:07 am | 9:47 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:09 pm | 04/28/2026 3:47 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |