Weather Petrovskiy, Donets’ka Oblast’ today
Weather forecast Petrovskiy, Donets’ka Oblast’ April 29, 2026
During the day morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later overcast. The highest temperature 12 °C. Total rainfall 0.8 mm. At night cloudy. The lowest temperature 3 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Petrovskiy, Donets’ka Oblast’, Ukraine extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1019 hPa | 71 % | 1 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 43% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1019 hPa | 74 % | 1 °C | 82 % | 0% | 0% | 79% | 10% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1019 hPa | 76 % | 1 °C | 68 % | 0% | 0% | 66% | 6% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1019 hPa | 77 % | 0 °C | 71 % | 0% | 0% | 71% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1019 hPa | 79 % | 0 °C | 60 % | 0% | 0% | 60% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north |
1019 hPa | 79 % | 0 °C | 66 % | 0% | 0% | 66% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1020 hPa | 78 % | 0 °C | 98 % | 0% | 0% | 98% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1020 hPa | 77 % | 0 °C | 92 % | 0% | 0% | 92% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1020 hPa | 70 % | 1 °C | 57 % | 0% | 0% | 57% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1021 hPa | 58 % | 0 °C | 99 % | 0% | 6% | 99% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1021 hPa | 54 % | 0 °C | 45 % | 0% | 2% | 44% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| rain showers | 10 °C 8 °C |
0.3 mm | 1.0 m/s4 km/h east-northeast |
1021 hPa | 50 % | 0 °C | 21 % | 0% | 3% | 21% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1020 hPa | 48 % | 0 °C | 77 % | 0% | 7% | 75% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1020 hPa | 48 % | 0 °C | 52 % | 0% | 34% | 50% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1020 hPa | 46 % | 0 °C | 82 % | 0% | 57% | 67% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1020 hPa | 49 % | 0 °C | 99 % | 0% | 23% | 99% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1020 hPa | 50 % | 1 °C | 100 % | 0% | 72% | 100% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| light rain | 10 °C 8 °C |
0.2 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1020 hPa | 52 % | 0 °C | 100 % | 0% | 91% | 100% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| light rain | 9 °C 7 °C |
0.2 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1020 hPa | 65 % | 3 °C | 100 % | 0% | 89% | 100% | 3% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1020 hPa | 75 % | 4 °C | 100 % | 0% | 44% | 100% | 56% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1020 hPa | 81 % | 4 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 60% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1021 hPa | 80 % | 4 °C | 100 % | 0% | 71% | 99% | 96% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1021 hPa | 83 % | 4 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 71% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southwest |
1021 hPa | 83 % | 4 °C | 98 % | 0% | 7% | 83% | 91% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1021 hPa | 88 % | 3 °C | 99 % | 0% | 29% | 39% | 98% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1021 hPa | 86 % | 3 °C | 97 % | 0% | 83% | 39% | 85% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1021 hPa | 80 % | 2 °C | 71 % | 0% | 8% | 15% | 65% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1021 hPa | 77 % | 0 °C | 67 % | 0% | 3% | 2% | 66% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1021 hPa | 76 % | 0 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1021 hPa | 78 % | -1 °C | 94 % | 0% | 0% | 35% | 93% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1021 hPa | 78 % | 0 °C | 96 % | 0% | 0% | 61% | 96% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1022 hPa | 79 % | 0 °C | 98 % | 0% | 0% | 50% | 98% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1022 hPa | 72 % | 1 °C | 89 % | 0% | 0% | 7% | 89% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1022 hPa | 58 % | 0 °C | 20 % | 0% | 7% | 6% | 10% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northwest |
1022 hPa | 50 % | -1 °C | 10 % | 0% | 2% | 8% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-northwest |
1022 hPa | 46 % | -1 °C | 11 % | 0% | 7% | 3% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| rain showers | 10 °C 7 °C |
0.3 mm | 4.0 m/s14 km/h northwest |
1021 hPa | 44 % | -1 °C | 46 % | 0% | 10% | 40% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| light rain showers | 10 °C 7 °C |
0.2 mm | 4.0 m/s14 km/h northwest |
1021 hPa | 44 % | -1 °C | 41 % | 0% | 10% | 34% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-northwest |
1021 hPa | 43 % | -1 °C | 51 % | 0% | 4% | 50% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northwest |
1021 hPa | 41 % | -1 °C | 36 % | 0% | 28% | 29% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northwest |
1020 hPa | 39 % | -2 °C | 54 % | 0% | 7% | 53% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northwest |
1020 hPa | 42 % | -1 °C | 63 % | 0% | 10% | 62% | 2% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1020 hPa | 46 % | -1 °C | 83 % | 0% | 14% | 83% | 2% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1020 hPa | 52 % | 0 °C | 89 % | 0% | 41% | 88% | 3% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1021 hPa | 58 % | 0 °C | 59 % | 0% | 0% | 42% | 35% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1021 hPa | 66 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1021 hPa | 67 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1021 hPa | 68 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
Petrovskiy, Donets’ka Oblast’, Ukraine - information
State: UkraineGPS coordinates: 47.9316; 37.6297
Time zone: Europe / Kyiv
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Petrovskiy, Donets’ka Oblast’, Ukraine. Weather forecast Petrovskiy, Donets’ka Oblast’.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Petrovskiy, Donets’ka Oblast’ is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Petrovskiy, Donets’ka Oblast’
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Petrovskiy, Donets’ka Oblast’
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:14 am | 7:39 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:26 pm | 14:24 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:39 am | 8:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:57 am | 8:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:08 am | 9:46 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:21 pm | 04/29/2026 4:02 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |