Weather Petrivs’kye weekend
Weather forecast for Petrivs’kye for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning clear, in the afternoon initially clear, later overcast, in the evening initially overcast, later clear. Sunday during the day morning rain, later morning heavy rain, in the afternoon initially heavy rain, later overcast.
Friday, May 1
9 / -1°C
| 0.2 mm | 10 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Petrivs’kye, Ukraine extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1022 hPa | 87 % | -1 °C | 5 % | 0% | 5% | 1% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1023 hPa | 89 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1022 hPa | 89 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1022 hPa | 91 % | -2 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1023 hPa | 59 % | -1 °C | 98 % | 0% | 14% | 98% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1022 hPa | 42 % | -3 °C | 100 % | 0% | 90% | 100% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1022 hPa | 59 % | -1 °C | 94 % | 0% | 23% | 94% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north |
1022 hPa | 80 % | -1 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1022 hPa | 50 % | -1 °C | 7 % | 0% | 6% | 1% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1022 hPa | 44 % | -1 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1021 hPa | 55 % | -2 °C | 3 % | 0% | 2% | 3% | 0% | |
Petrivs’kye, Ukraine - information
State: UkraineGPS coordinates: 50.1022; 36.8433
Time zone: Europe / Kyiv
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Petrivs’kye, Ukraine. Weather forecast Petrivs’kye.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Petrivs’kye is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Petrivs’kye
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:08 am | 7:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:29 pm | 14:43 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:31 am | 8:29 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:45 am | 9:15 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:49 am | 10:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:50 pm | 05/01/2026 4:31 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |