Weather Omelyaniv long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Omelyaniv for ten days.
Friday, May 1
11 / 4°C
| 0.0 mm | 10 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Omelyaniv, Ukraine extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1025 hPa | 58 % | -2 °C | 100 % | 0% | 49% | 100% | 3% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1026 hPa | 60 % | -2 °C | 99 % | 0% | 56% | 99% | 7% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1025 hPa | 61 % | -2 °C | 98 % | 0% | 63% | 97% | 36% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1025 hPa | 62 % | -2 °C | 98 % | 0% | 91% | 96% | 27% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1025 hPa | 50 % | -2 °C | 69 % | 0% | 15% | 68% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1023 hPa | 37 % | -2 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1024 hPa | 72 % | 2 °C | 30 % | 0% | 24% | 13% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.2 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1024 hPa | 95 % | 3 °C | 89 % | 0% | 3% | 89% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 9 °C 8 °C |
1.0 mm | 0.7 m/s3 km/h northeast |
1024 hPa | 80 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1023 hPa | 53 % | 3 °C | 58 % | 0% | 39% | 3% | 31% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1023 hPa | 73 % | 3 °C | 46 % | 0% | 26% | 0% | 28% | |
Omelyaniv, Ukraine - information
State: UkraineGPS coordinates: 50.7667; 31.0333
Time zone: Europe / Kyiv
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Omelyaniv, Ukraine. Weather forecast Omelyaniv.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Omelyaniv is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Omelyaniv
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:29 am | 8:17 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:52 pm | 14:47 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:51 am | 8:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:05 am | 9:42 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:06 am | 10:41 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:16 pm | 05/01/2026 4:52 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |