Weather Ogurtsovka today
Weather forecast Ogurtsovka April 28, 2026
During the day morning clear, later morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later light rain showers, in the evening initially light rain showers, later clear. The highest temperature 10 °C. Total rainfall 1.0 mm. At night the lowest temperature 2 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ogurtsovka, Ukraine extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h west-southwest |
1014 hPa | 58 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 3 °C -1 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h west-southwest |
1014 hPa | 61 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 3 °C -1 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h west-southwest |
1014 hPa | 63 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 2 °C -2 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h west-southwest |
1015 hPa | 66 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h west-southwest |
1015 hPa | 68 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west-southwest |
1015 hPa | 70 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west-southwest |
1016 hPa | 71 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west-southwest |
1016 hPa | 68 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h west-southwest |
1016 hPa | 62 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 7 °C 4 °C |
0.1 mm | 5.6 m/s20 km/h west-southwest |
1016 hPa | 55 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h west |
1015 hPa | 44 % | -3 °C | 45 % | 0% | 7% | 44% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| partly cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h west |
1016 hPa | 39 % | -3 °C | 32 % | 0% | 11% | 27% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain showers | 10 °C 6 °C |
0.1 mm | 7.4 m/s27 km/h west |
1015 hPa | 35 % | -4 °C | 46 % | 0% | 3% | 46% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h west |
1015 hPa | 37 % | -3 °C | 68 % | 0% | 0% | 68% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h west |
1015 hPa | 37 % | -4 °C | 70 % | 0% | 10% | 70% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h west |
1015 hPa | 38 % | -3 °C | 81 % | 0% | 16% | 81% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| rain | 9 °C 5 °C |
0.3 mm | 7.3 m/s26 km/h west |
1016 hPa | 43 % | -2 °C | 86 % | 0% | 21% | 85% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h west |
1016 hPa | 48 % | -1 °C | 50 % | 0% | 2% | 50% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| light rain showers | 8 °C 5 °C |
0.1 mm | 5.6 m/s20 km/h west |
1015 hPa | 48 % | -1 °C | 19 % | 0% | 0% | 19% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| light rain | 8 °C 5 °C |
0.1 mm | 6.0 m/s22 km/h west |
1016 hPa | 51 % | -1 °C | 100 % | 0% | 57% | 99% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h west |
1017 hPa | 73 % | 0 °C | 72 % | 0% | 19% | 70% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west-southwest |
1017 hPa | 81 % | 1 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west |
1018 hPa | 82 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1018 hPa | 87 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west |
1018 hPa | 88 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1018 hPa | 89 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1018 hPa | 91 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1018 hPa | 92 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1019 hPa | 91 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1019 hPa | 90 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1020 hPa | 89 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1020 hPa | 81 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1020 hPa | 70 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1020 hPa | 57 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west |
1020 hPa | 47 % | -2 °C | 10 % | 0% | 0% | 2% | 10% | |
| 11 AM
4 AM
| light rain showers | 9 °C 6 °C |
0.1 mm | 3.3 m/s12 km/h west |
1020 hPa | 43 % | -2 °C | 82 % | 0% | 2% | 82% | 5% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain | 10 °C 7 °C |
0.1 mm | 3.4 m/s12 km/h west-southwest |
1020 hPa | 40 % | -2 °C | 93 % | 0% | 10% | 93% | 17% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west |
1020 hPa | 37 % | -3 °C | 57 % | 0% | 1% | 57% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west-southwest |
1020 hPa | 38 % | -3 °C | 70 % | 0% | 5% | 69% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-southwest |
1020 hPa | 39 % | -3 °C | 80 % | 0% | 14% | 80% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-southwest |
1020 hPa | 41 % | -2 °C | 40 % | 0% | 13% | 39% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-southwest |
1020 hPa | 42 % | -2 °C | 21 % | 0% | 1% | 21% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1020 hPa | 43 % | -2 °C | 21 % | 0% | 0% | 21% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west |
1020 hPa | 51 % | -1 °C | 68 % | 0% | 2% | 68% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northwest |
1021 hPa | 69 % | 0 °C | 46 % | 0% | 0% | 46% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1021 hPa | 78 % | 0 °C | 75 % | 0% | 3% | 75% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| partly cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1021 hPa | 81 % | 0 °C | 32 % | 0% | 0% | 32% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1021 hPa | 85 % | 0 °C | 7 % | 0% | 3% | 7% | 0% | |
Ogurtsovka, Ukraine - information
State: UkraineGPS coordinates: 49.6779; 37.1695
Time zone: Europe / Kyiv
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ogurtsovka, Ukraine. Weather forecast Ogurtsovka.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ogurtsovka is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Ogurtsovka
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Ogurtsovka
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:14 am | 7:44 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:28 pm | 14:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:37 am | 8:21 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:53 am | 9:05 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3 am | 9:58 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:11 pm | 04/28/2026 3:49 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |