Weather Novosëlovka, Donets’ka Oblast’ long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Novosëlovka, Donets’ka Oblast’ for ten days.
Sunday, May 3
13 / 6°C
| 6.1 mm | 10 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Novosëlovka, Donets’ka Oblast’, Ukraine extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| rain | 6 °C 4 °C |
4.2 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northeast |
1016 hPa | 92 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain | 7 °C 5 °C |
0.8 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1015 hPa | 96 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 18% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.2 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1014 hPa | 67 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.9 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1014 hPa | 92 % | 7 °C | 100 % | 0% | 41% | 8% | 100% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| rain | 8 °C 7 °C |
1.3 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1013 hPa | 97 % | 7 °C | 100 % | 0% | 21% | 100% | 20% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.8 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1012 hPa | 94 % | 8 °C | 100 % | 0% | 53% | 100% | 80% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.7 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1011 hPa | 83 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 93% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.2 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1010 hPa | 94 % | 10 °C | 90 % | 0% | 62% | 61% | 61% | |
Novosëlovka, Donets’ka Oblast’, Ukraine - information
State: UkraineGPS coordinates: 48.5390; 37.6485
Time zone: Europe / Kyiv
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Novosëlovka, Donets’ka Oblast’, Ukraine. Weather forecast Novosëlovka, Donets’ka Oblast’.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Novosëlovka, Donets’ka Oblast’ is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Novosëlovka, Donets’ka Oblast’
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:06 am | 7:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:26 pm | 14:40 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:30 am | 8:23 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:46 am | 9:07 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:53 am | 10:01 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:04 pm | 05/03/2026 5:18 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |