Weather Novopokrovka the day after tomorrow
Weather forecast for Novopokrovka April 30, 2026
During the day overcast, in the afternoon initially overcast, later rain. The highest temperature 13 °C. Total rainfall 5.8 mm. At night overcast. The lowest temperature 6 °C. Total rainfall 0.4 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Novopokrovka, Ukraine extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 5 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h south-southwest |
1017 hPa | 97 % | 4 °C | 91 % | 0% | 68% | 89% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.5 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1018 hPa | 82 % | 6 °C | 100 % | 0% | 78% | 95% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
2.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west |
1017 hPa | 65 % | 5 °C | 100 % | 0% | 25% | 100% | 99% | |
| 9 PM
2 PM
| rain | 8 °C 7 °C |
3.3 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1015 hPa | 97 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 7 °C 6 °C |
0.4 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1012 hPa | 97 % | 6 °C | 100 % | 0% | 60% | 100% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain | 7 °C 6 °C |
0.7 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1011 hPa | 93 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain | 8 °C 6 °C |
0.5 mm | 4.9 m/s18 km/h west-northwest |
1012 hPa | 72 % | 3 °C | 100 % | 0% | 99% | 97% | 32% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-southwest |
1015 hPa | 85 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Novopokrovka, Ukraine - information
State: UkraineGPS coordinates: 49.8356; 36.5570
Time zone: Europe / Kyiv
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Novopokrovka, Ukraine. Weather forecast for Novopokrovka.
Novopokrovka - weather nearby - bigger cities
Novopokrovka - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Novopokrovka is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Novopokrovka
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:12 am | 7:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:30 pm | 14:38 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:35 am | 8:27 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:50 am | 9:13 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:56 am | 10:08 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:38 pm | 04/30/2026 4:18 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |