Weather Matiasa the day after tomorrow
Weather forecast Matiasa April 30, 2026
During the day overcast, in the afternoon initially overcast, later rain, in the evening initially rain, later light rain. The highest temperature 10 °C. Total rainfall 3.3 mm. At night rain. The lowest temperature 5 °C. Total rainfall 1.0 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Matiasa, Ukraine extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1021 hPa | 85 % | 2 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1021 hPa | 83 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northwest |
1020 hPa | 80 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 38% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north |
1020 hPa | 81 % | 2 °C | 100 % | 0% | 3% | 99% | 41% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northwest |
1020 hPa | 81 % | 2 °C | 97 % | 0% | 0% | 96% | 11% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h north-northwest |
1020 hPa | 79 % | 2 °C | 81 % | 0% | 0% | 75% | 24% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northwest |
1020 hPa | 77 % | 1 °C | 96 % | 0% | 5% | 61% | 88% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h north |
1020 hPa | 74 % | 1 °C | 100 % | 0% | 10% | 89% | 98% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h north |
1020 hPa | 70 % | 1 °C | 100 % | 0% | 20% | 100% | 38% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h north |
1020 hPa | 69 % | 1 °C | 100 % | 0% | 35% | 100% | 60% | |
| 10 AM
3 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h north |
1020 hPa | 69 % | 2 °C | 100 % | 0% | 12% | 100% | 79% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h north |
1020 hPa | 63 % | 3 °C | 100 % | 0% | 6% | 97% | 100% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h north |
1020 hPa | 62 % | 2 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 77% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h north |
1019 hPa | 60 % | 2 °C | 100 % | 0% | 26% | 100% | 100% | |
| 2 PM
7 AM
| light rain | 10 °C 7 °C |
0.2 mm | 5.4 m/s19 km/h north |
1020 hPa | 60 % | 2 °C | 100 % | 0% | 41% | 100% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 9 °C 6 °C |
0.4 mm | 5.9 m/s21 km/h north |
1020 hPa | 68 % | 3 °C | 100 % | 0% | 35% | 100% | 100% | |
| 4 PM
9 AM
| rain | 8 °C 5 °C |
0.5 mm | 6.6 m/s24 km/h north |
1019 hPa | 76 % | 4 °C | 100 % | 0% | 28% | 100% | 100% | |
| 5 PM
10 AM
| rain | 7 °C 4 °C |
0.6 mm | 6.8 m/s24 km/h north |
1019 hPa | 84 % | 4 °C | 100 % | 0% | 64% | 100% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.5 mm | 6.9 m/s25 km/h north |
1019 hPa | 87 % | 5 °C | 100 % | 0% | 80% | 100% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| light rain | 6 °C 4 °C |
0.2 mm | 6.8 m/s24 km/h north-northeast |
1019 hPa | 92 % | 5 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 100% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h north-northeast |
1019 hPa | 92 % | 4 °C | 100 % | 0% | 71% | 100% | 98% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h north-northeast |
1020 hPa | 91 % | 4 °C | 100 % | 0% | 53% | 100% | 89% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h north-northeast |
1019 hPa | 91 % | 4 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north |
1019 hPa | 89 % | 4 °C | 100 % | 0% | 13% | 100% | 93% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| light rain | 6 °C 3 °C |
0.2 mm | 6.3 m/s23 km/h north-northeast |
1019 hPa | 88 % | 4 °C | 100 % | 0% | 25% | 100% | 96% | |
| 1 AM
6 PM
| light rain | 6 °C 3 °C |
0.2 mm | 6.6 m/s24 km/h north |
1019 hPa | 90 % | 4 °C | 100 % | 0% | 25% | 100% | 100% | |
| 2 AM
7 PM
| light rain | 6 °C 3 °C |
0.1 mm | 7.8 m/s28 km/h north-northeast |
1019 hPa | 91 % | 4 °C | 100 % | 0% | 47% | 100% | 100% | |
| 3 AM
8 PM
| rain | 5 °C 2 °C |
1.0 mm | 8.1 m/s29 km/h north |
1018 hPa | 91 % | 4 °C | 100 % | 0% | 79% | 100% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain | 6 °C 3 °C |
0.7 mm | 5.6 m/s20 km/h north-northeast |
1018 hPa | 82 % | 3 °C | 100 % | 0% | 87% | 97% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.1 mm | 6.2 m/s22 km/h north-northeast |
1018 hPa | 73 % | 2 °C | 100 % | 0% | 100% | 92% | 11% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north |
1018 hPa | 70 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
Matiasa, Ukraine - information
State: UkraineGPS coordinates: 44.8333; 35.0167
Time zone: Europe / Simferopol
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Matiasa, Ukraine. Weather forecast Matiasa.
Matiasa - weather nearby - bigger cities
Matiasa - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Matiasa is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Matiasa
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:31 am | 7:43 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:37 pm | 14:12 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:58 am | 8:16 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:19 am | 8:55 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:35 am | 9:40 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:37 pm | 04/30/2026 4:33 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |