Weather Lytvynenkove long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Lytvynenkove for ten days.
Sunday, May 3
8 / 6°C
| 11.9 mm | 27 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Lytvynenkove, Ukraine extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.1 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1019 hPa | 83 % | 3 °C | 100 % | 0% | 34% | 100% | 96% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 8 °C 5 °C |
2.0 mm | 6.6 m/s24 km/h northeast |
1018 hPa | 77 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 8 °C 6 °C |
2.0 mm | 7.5 m/s27 km/h east-northeast |
1017 hPa | 92 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 69% | |
| 9 PM
2 PM
| heavy rain | 8 °C 6 °C |
7.8 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1016 hPa | 93 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 94% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| heavy rain | 8 °C 7 °C |
6.3 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1014 hPa | 95 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| heavy rain | 8 °C 6 °C |
7.2 mm | 7.4 m/s27 km/h northeast |
1012 hPa | 97 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 3% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain | 9 °C 7 °C |
0.9 mm | 6.9 m/s25 km/h east-northeast |
1011 hPa | 99 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 97% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1012 hPa | 98 % | 8 °C | 53 % | 0% | 53% | 0% | 0% | |
Lytvynenkove, Ukraine - information
State: UkraineGPS coordinates: 45.0865; 34.3111
Time zone: Europe / Simferopol
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Lytvynenkove, Ukraine. Weather forecast Lytvynenkove.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Lytvynenkove is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Lytvynenkove
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:28 am | 7:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:39 pm | 14:22 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:55 am | 8:24 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:16 am | 9:04 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:30 am | 9:50 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:03 pm | 05/03/2026 5:47 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |