Weather Lozove long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Lozove for ten days.
Monday, May 4
13 / 8°C
| 16.5 mm | 12 km/h |
| 8 °C | 6 °C | 3 am | |
| 9 °C | 8 °C | 9 am | |
| 13 °C | 13 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 9 pm |
sunrise 5:06 am
sunset 7:46 pm
HOURLY
sunset 7:46 pm
|
|
|
|
Weather forecast Lozove, Ukraine extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| heavy rain | 8 °C 6 °C |
5.2 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1013 hPa | 89 % | 6 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 9 °C 7 °C |
3.3 mm | 5.5 m/s20 km/h northeast |
1011 hPa | 92 % | 8 °C | 100 % | 0% | 49% | 100% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
7.8 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1010 hPa | 86 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1011 hPa | 97 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 40% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| rain | 10 °C 10 °C |
3.3 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southwest |
1010 hPa | 99 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 23% | 57% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 11 °C 11 °C |
4.9 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1011 hPa | 98 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 82% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain | 13 °C 12 °C |
11.1 mm | 3.6 m/s13 km/h west-southwest |
1010 hPa | 85 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
2.3 mm | 4.5 m/s16 km/h west-southwest |
1009 hPa | 95 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
Lozove, Ukraine - information
State: UkraineGPS coordinates: 48.0038; 37.6383
Time zone: Europe / Kyiv
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Lozove, Ukraine. Weather forecast Lozove.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Lozove is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Lozove
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:06 am | 7:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:26 pm | 14:40 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:30 am | 8:22 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:47 am | 9:06 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:54 am | 9:59 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 10:09 pm | 05/04/2026 5:54 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |