Weather Yapı Gölü week
Weather forecast for Yapı Gölü for this and next week.
Saturday, May 2
22 / 16°C
| 2.0 mm | 1 km/h |
| 16 °C | 18 °C | 3 am | |
| 19 °C | 20 °C | 9 am | |
| 22 °C | 23 °C | 3 pm | |
| 17 °C | 18 °C | 9 pm |
sunrise 5:42 am
sunset 7:27 pm
HOURLY
sunset 7:27 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Yapı Gölü, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h south |
1010 hPa | 90 % | 14 °C | 29 % | 0% | 8% | 23% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 19 °C 20 °C |
1.6 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1010 hPa | 77 % | 15 °C | 31 % | 0% | 1% | 30% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.4 mm | 0.3 m/s1 km/h north-northeast |
1007 hPa | 50 % | 11 °C | 86 % | 0% | 0% | 57% | 68% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1005 hPa | 70 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 9% | 100% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| light rain | 17 °C 18 °C |
0.7 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1006 hPa | 86 % | 14 °C | 92 % | 0% | 0% | 0% | 92% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 18 °C 18 °C |
1.1 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southwest |
1009 hPa | 70 % | 12 °C | 82 % | 0% | 54% | 45% | 30% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 19 °C 18 °C |
0.4 mm | 6.3 m/s23 km/h south-southwest |
1010 hPa | 52 % | 9 °C | 35 % | 0% | 11% | 30% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| rain showers | 15 °C 15 °C |
4.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southwest |
1011 hPa | 79 % | 11 °C | 34 % | 0% | 18% | 23% | 2% | |
Yapı Gölü, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 36.7073; 35.5770
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Yapı Gölü, Turkey. Weather forecast Yapı Gölü.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Yapı Gölü is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Yapı Gölü
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:42 am | 7:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:34 pm | 13:44 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:14 am | 7:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:41 am | 8:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:06 am | 9:04 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 7:28 pm | 05/02/2026 5:38 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |