Weather Yankale today
| 18 °C | 17 °C | 9 am | |
| 20 °C | 19 °C | 12 pm | |
| 18 °C | 18 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 14 °C | 9 pm |
sunrise 5:19 am
sunset 6:57 pm
HOURLY
sunset 6:57 pm
Weather forecast Yankale April 28, 2026
During the day morning cloudy, later morning overcast, in the afternoon initially overcast, later light rain. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 1.4 mm. At night rain. The lowest temperature 10 °C. Total rainfall 2.5 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Yankale, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north |
1010 hPa | 70 % | 6 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north |
1010 hPa | 71 % | 6 °C | 92 % | 0% | 0% | 0% | 92% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north |
1009 hPa | 73 % | 6 °C | 88 % | 0% | 0% | 0% | 88% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1009 hPa | 75 % | 6 °C | 94 % | 0% | 0% | 0% | 94% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north |
1009 hPa | 76 % | 6 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1009 hPa | 74 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1009 hPa | 71 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1009 hPa | 72 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1009 hPa | 55 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1009 hPa | 45 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1009 hPa | 46 % | 7 °C | 99 % | 0% | 1% | 1% | 99% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1008 hPa | 43 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1008 hPa | 44 % | 7 °C | 100 % | 0% | 1% | 13% | 100% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1008 hPa | 44 % | 7 °C | 100 % | 0% | 7% | 28% | 100% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1009 hPa | 65 % | 10 °C | 100 % | 0% | 2% | 92% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain | 18 °C 17 °C |
0.1 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1008 hPa | 57 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 13% | 100% | |
| 4 PM
9 AM
| light rain | 17 °C 16 °C |
0.2 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1008 hPa | 61 % | 9 °C | 100 % | 0% | 17% | 93% | 100% | |
| 5 PM
10 AM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.1 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1008 hPa | 71 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.1 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1008 hPa | 75 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 0.9 m/s3 km/h north |
1007 hPa | 85 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 8 PM
1 PM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 1.2 m/s4 km/h north |
1007 hPa | 88 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 70% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1007 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 99% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1007 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1007 hPa | 93 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1006 hPa | 91 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north |
1007 hPa | 90 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 95% | |
| 2 AM
7 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.4 mm | 0.9 m/s3 km/h north |
1006 hPa | 88 % | 10 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 100% | |
| 3 AM
8 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1006 hPa | 85 % | 10 °C | 100 % | 0% | 8% | 99% | 98% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h northwest |
1006 hPa | 85 % | 9 °C | 100 % | 0% | 7% | 97% | 100% | |
| 5 AM
10 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1007 hPa | 84 % | 9 °C | 100 % | 0% | 16% | 93% | 97% | |
| 6 AM
11 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.6 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1008 hPa | 87 % | 9 °C | 93 % | 0% | 18% | 81% | 89% | |
| 7 AM
12 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.8 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1008 hPa | 81 % | 9 °C | 89 % | 0% | 45% | 3% | 80% | |
| 8 AM
1 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.5 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1008 hPa | 80 % | 10 °C | 96 % | 0% | 30% | 18% | 95% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.3 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1009 hPa | 79 % | 11 °C | 96 % | 0% | 64% | 14% | 89% | |
| 10 AM
3 AM
| rain showers | 15 °C 15 °C |
0.8 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1009 hPa | 76 % | 11 °C | 60 % | 0% | 51% | 7% | 15% | |
| 11 AM
4 AM
| heavy rain | 16 °C 16 °C |
1.3 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1010 hPa | 79 % | 12 °C | 97 % | 0% | 96% | 14% | 39% | |
| 12 PM
5 AM
| rain | 16 °C 16 °C |
0.4 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1010 hPa | 81 % | 12 °C | 98 % | 0% | 97% | 14% | 43% | |
| 1 PM
6 AM
| heavy rain | 16 °C 16 °C |
4.4 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1009 hPa | 76 % | 12 °C | 99 % | 0% | 99% | 7% | 54% | |
| 2 PM
7 AM
| heavy rain | 15 °C 15 °C |
3.4 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1010 hPa | 82 % | 11 °C | 98 % | 0% | 89% | 31% | 82% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.3 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1011 hPa | 81 % | 10 °C | 100 % | 0% | 12% | 15% | 100% | |
| 4 PM
9 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1011 hPa | 79 % | 10 °C | 98 % | 0% | 19% | 54% | 96% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1010 hPa | 76 % | 10 °C | 99 % | 0% | 0% | 10% | 99% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southwest |
1011 hPa | 80 % | 11 °C | 82 % | 0% | 0% | 9% | 80% | |
| 7 PM
12 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1011 hPa | 87 % | 10 °C | 36 % | 0% | 0% | 0% | 35% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1012 hPa | 86 % | 9 °C | 6 % | 0% | 3% | 2% | 1% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1013 hPa | 84 % | 9 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1013 hPa | 83 % | 8 °C | 10 % | 0% | 9% | 4% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1013 hPa | 85 % | 8 °C | 8 % | 0% | 8% | 2% | 0% | |
Yankale, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 37.1600; 42.3400
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Yankale, Turkey. Weather forecast Yankale.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Yankale is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Yankale
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Yankale
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:19 am | 6:57 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:08 pm | 13:37 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:51 am | 7:25 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:18 am | 7:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:43 am | 8:33 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:55 pm | 04/28/2026 3:28 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |