Weather Uğur today
| 19 °C | 20 °C | 12 pm | |
| 18 °C | 18 °C | 3 pm | |
| 17 °C | 17 °C | 5 pm | |
| 12 °C | 12 °C | 10 pm |
sunrise 5:19 am
sunset 6:59 pm
HOURLY
sunset 6:59 pm
Weather forecast Uğur April 29, 2026
During the day morning clear, later morning heavy rain showers, in the afternoon initially heavy rain showers, later overcast, in the evening initially overcast, later fog. The highest temperature 19 °C. Total rainfall 6.1 mm. At night cloudy. The lowest temperature 9 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Uğur, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1009 hPa | 96 % | 10 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1009 hPa | 96 % | 10 °C | 30 % | 0% | 0% | 30% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1009 hPa | 94 % | 9 °C | 29 % | 0% | 0% | 29% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1008 hPa | 94 % | 9 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1009 hPa | 95 % | 9 °C | 9 % | 0% | 0% | 9% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1009 hPa | 96 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1010 hPa | 94 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1010 hPa | 88 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1010 hPa | 81 % | 11 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1010 hPa | 76 % | 12 °C | 16 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 10 AM
3 AM
| light rain showers | 18 °C 19 °C |
0.2 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1010 hPa | 73 % | 12 °C | 25 % | 0% | 2% | 0% | 24% | |
| 11 AM
4 AM
| light rain showers | 19 °C 20 °C |
0.2 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1010 hPa | 69 % | 13 °C | 44 % | 0% | 12% | 2% | 35% | |
| 12 PM
5 AM
| heavy rain showers | 19 °C 20 °C |
1.4 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1010 hPa | 71 % | 13 °C | 85 % | 0% | 48% | 7% | 70% | |
| 1 PM
6 AM
| heavy rain | 18 °C 18 °C |
4.2 mm | 3.8 m/s14 km/h west-southwest |
1010 hPa | 72 % | 13 °C | 97 % | 0% | 75% | 49% | 89% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1011 hPa | 79 % | 12 °C | 100 % | 0% | 36% | 28% | 99% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southwest |
1011 hPa | 71 % | 12 °C | 98 % | 0% | 0% | 7% | 98% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1011 hPa | 76 % | 13 °C | 99 % | 0% | 1% | 7% | 99% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1011 hPa | 81 % | 13 °C | 98 % | 0% | 29% | 21% | 97% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1011 hPa | 84 % | 13 °C | 92 % | 0% | 1% | 21% | 89% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1011 hPa | 93 % | 13 °C | 82 % | 0% | 0% | 3% | 82% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1012 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1013 hPa | 99 % | 12 °C | 89 % | 82% | 78% | 0% | 75% | |
| 10 PM
3 PM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northeast |
1013 hPa | 100 % | 11 °C | 96 % | 100% | 96% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1013 hPa | 99 % | 11 °C | 68 % | 71% | 68% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1013 hPa | 98 % | 11 °C | 51 % | 53% | 51% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1013 hPa | 97 % | 11 °C | 39 % | 39% | 39% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1013 hPa | 99 % | 10 °C | 42 % | 40% | 42% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| fog | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1013 hPa | 100 % | 10 °C | 99 % | 100% | 99% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| fog | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1014 hPa | 99 % | 9 °C | 99 % | 100% | 99% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| fog | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1014 hPa | 99 % | 9 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| fog | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1014 hPa | 98 % | 9 °C | 98 % | 98% | 98% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1015 hPa | 95 % | 11 °C | 80 % | 17% | 80% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1015 hPa | 86 % | 12 °C | 14 % | 0% | 14% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1015 hPa | 79 % | 12 °C | 5 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1015 hPa | 73 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1015 hPa | 70 % | 13 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 12 PM
5 AM
| partly cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
1014 hPa | 65 % | 13 °C | 23 % | 0% | 13% | 2% | 9% | |
| 1 PM
6 AM
| partly cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1014 hPa | 62 % | 13 °C | 30 % | 0% | 16% | 7% | 10% | |
| 2 PM
7 AM
| partly cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1013 hPa | 63 % | 14 °C | 30 % | 0% | 6% | 8% | 19% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain showers | 22 °C 23 °C |
1.3 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1013 hPa | 62 % | 14 °C | 90 % | 0% | 4% | 6% | 89% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1014 hPa | 76 % | 12 °C | 100 % | 0% | 14% | 7% | 100% | |
| 5 PM
10 AM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1014 hPa | 76 % | 13 °C | 25 % | 0% | 1% | 0% | 24% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1013 hPa | 78 % | 13 °C | 29 % | 0% | 0% | 0% | 29% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1013 hPa | 82 % | 12 °C | 54 % | 0% | 0% | 0% | 54% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1014 hPa | 86 % | 12 °C | 58 % | 0% | 0% | 0% | 58% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1014 hPa | 88 % | 11 °C | 34 % | 0% | 0% | 0% | 34% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1014 hPa | 91 % | 11 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1014 hPa | 92 % | 10 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
Uğur, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 37.1830; 41.9495
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Uğur, Turkey. Weather forecast Uğur.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Uğur is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Uğur
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Uğur
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:19 am | 6:59 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:09 pm | 13:39 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:51 am | 7:28 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:18 am | 8:01 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:43 am | 8:36 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:59 pm | 04/29/2026 3:52 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |