Weather Tuzlaköy, Mardin today
| 17 °C | 17 °C | 5 pm | |
| 15 °C | 15 °C | 7 pm | |
| 13 °C | 13 °C | 9 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 11 pm |
sunrise 5:26 am
sunset 7:04 pm
HOURLY
sunset 7:04 pm
Weather forecast Tuzlaköy, Mardin April 28, 2026
During the day later morning rain, in the afternoon initially rain, later light rain showers, in the evening initially light rain showers, later clear. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 3.9 mm. At night cloudy. The lowest temperature 13 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tuzlaköy, Mardin, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1011 hPa | 74 % | 9 °C | 68 % | 0% | 0% | 0% | 68% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1011 hPa | 63 % | 9 °C | 60 % | 0% | 0% | 0% | 60% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1010 hPa | 55 % | 9 °C | 100 % | 0% | 5% | 7% | 100% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1010 hPa | 49 % | 8 °C | 99 % | 0% | 6% | 25% | 98% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1010 hPa | 48 % | 8 °C | 100 % | 0% | 21% | 21% | 100% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1009 hPa | 46 % | 8 °C | 100 % | 0% | 80% | 99% | 62% | |
| 2 PM
7 AM
| heavy rain | 20 °C 19 °C |
3.1 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1009 hPa | 45 % | 8 °C | 100 % | 0% | 17% | 100% | 48% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 16 °C 16 °C |
0.5 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1009 hPa | 72 % | 10 °C | 99 % | 0% | 51% | 75% | 97% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1009 hPa | 67 % | 9 °C | 51 % | 0% | 1% | 15% | 45% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1009 hPa | 62 % | 9 °C | 89 % | 0% | 2% | 12% | 89% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east |
1009 hPa | 63 % | 9 °C | 80 % | 0% | 0% | 13% | 78% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1009 hPa | 73 % | 9 °C | 80 % | 0% | 3% | 5% | 79% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1009 hPa | 76 % | 9 °C | 24 % | 0% | 0% | 1% | 23% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-southwest |
1010 hPa | 77 % | 9 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southwest |
1010 hPa | 78 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1010 hPa | 79 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1010 hPa | 81 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1009 hPa | 84 % | 8 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1009 hPa | 86 % | 7 °C | 10 % | 0% | 0% | 9% | 1% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1009 hPa | 87 % | 7 °C | 11 % | 0% | 0% | 8% | 3% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1009 hPa | 88 % | 7 °C | 59 % | 0% | 0% | 3% | 58% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1009 hPa | 87 % | 7 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1009 hPa | 86 % | 7 °C | 59 % | 0% | 0% | 0% | 59% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1010 hPa | 77 % | 8 °C | 61 % | 0% | 0% | 0% | 61% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
1010 hPa | 64 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1010 hPa | 54 % | 8 °C | 94 % | 0% | 0% | 3% | 94% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1010 hPa | 49 % | 8 °C | 41 % | 0% | 0% | 1% | 40% | |
| 11 AM
4 AM
| heavy rain showers | 20 °C 19 °C |
2.3 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1010 hPa | 48 % | 8 °C | 42 % | 0% | 21% | 25% | 15% | |
| 12 PM
5 AM
| rain showers | 17 °C 16 °C |
0.8 mm | 4.1 m/s15 km/h south |
1011 hPa | 64 % | 10 °C | 79 % | 0% | 18% | 33% | 67% | |
| 1 PM
6 AM
| light rain showers | 17 °C 16 °C |
0.2 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1011 hPa | 63 % | 10 °C | 83 % | 0% | 32% | 46% | 57% | |
| 2 PM
7 AM
| heavy rain showers | 18 °C 18 °C |
2.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1010 hPa | 64 % | 11 °C | 77 % | 0% | 7% | 36% | 66% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain | 16 °C 15 °C |
0.2 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1011 hPa | 68 % | 10 °C | 91 % | 0% | 14% | 48% | 85% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west |
1011 hPa | 63 % | 9 °C | 85 % | 0% | 18% | 30% | 75% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west |
1010 hPa | 63 % | 9 °C | 82 % | 0% | 3% | 21% | 78% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north |
1011 hPa | 62 % | 9 °C | 68 % | 0% | 2% | 7% | 65% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1011 hPa | 71 % | 9 °C | 43 % | 0% | 0% | 0% | 43% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1012 hPa | 74 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1012 hPa | 77 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1012 hPa | 74 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1012 hPa | 74 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tuzlaköy, Mardin, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 37.2904; 40.6322
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Tuzlaköy, Mardin, Turkey. Weather forecast Tuzlaköy, Mardin.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tuzlaköy, Mardin is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Tuzlaköy, Mardin
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Tuzlaköy, Mardin
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:26 am | 7:04 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:14 pm | 13:38 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:57 am | 7:32 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:25 am | 8:05 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:49 am | 8:41 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:02 pm | 04/28/2026 3:35 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |