Weather Telharzem today
Weather forecast Telharzem April 29, 2026
During the day clear, later morning light rain showers, in the afternoon initially light rain showers, later rain showers, in the evening initially rain showers, later overcast. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 2.8 mm. At night partly cloudy. The lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Telharzem, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1011 hPa | 88 % | 10 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 18 °C 18 °C |
0.7 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1013 hPa | 75 % | 13 °C | 75 % | 0% | 75% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 21 °C 22 °C |
2.1 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1012 hPa | 63 % | 14 °C | 29 % | 0% | 4% | 12% | 16% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h east-northeast |
1015 hPa | 90 % | 12 °C | 98 % | 0% | 0% | 5% | 98% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northeast |
1014 hPa | 93 % | 9 °C | 31 % | 0% | 0% | 0% | 31% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 19 °C 20 °C |
1.3 mm | 0.7 m/s3 km/h west-southwest |
1016 hPa | 73 % | 13 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1015 hPa | 59 % | 13 °C | 10 % | 0% | 0% | 7% | 3% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north |
1015 hPa | 78 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Telharzem, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 37.2425; 40.6306
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Telharzem, Turkey. Weather forecast Telharzem.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Telharzem is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Telharzem
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Telharzem
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:25 am | 7:05 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:14 pm | 13:40 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:56 am | 7:33 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:24 am | 8:06 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:48 am | 8:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:04 pm | 04/29/2026 3:58 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |