Weather Şenyurt, Mardin today
Weather forecast Şenyurt, Mardin April 28, 2026
During the day overcast, later morning light rain showers, in the afternoon initially light rain showers, later rain showers, in the evening initially rain showers, later cloudy. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 2.9 mm. At night light rain showers. The lowest temperature 11 °C. Total rainfall 0.9 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Şenyurt, Mardin, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.1 mm | 0.5 m/s2 km/h northeast |
1009 hPa | 98 % | 10 °C | 96 % | 0% | 96% | 13% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 15 °C 16 °C |
0.7 mm | 0.9 m/s3 km/h east |
1011 hPa | 86 % | 12 °C | 49 % | 0% | 46% | 4% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 20 °C 21 °C |
2.1 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1009 hPa | 65 % | 13 °C | 71 % | 0% | 29% | 9% | 57% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1011 hPa | 96 % | 12 °C | 80 % | 0% | 0% | 0% | 80% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| light rain showers | 11 °C 11 °C |
0.9 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1012 hPa | 96 % | 10 °C | 57 % | 0% | 0% | 2% | 56% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 16 °C 16 °C |
2.8 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1014 hPa | 84 % | 12 °C | 100 % | 0% | 71% | 2% | 99% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 19 °C 20 °C |
1.2 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1013 hPa | 75 % | 14 °C | 98 % | 0% | 93% | 9% | 71% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.1 mm | 0.7 m/s3 km/h east-northeast |
1015 hPa | 95 % | 13 °C | 95 % | 0% | 29% | 5% | 92% | |
Şenyurt, Mardin, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 37.0793; 40.6425
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Şenyurt, Mardin, Turkey. Weather forecast Şenyurt, Mardin.
Şenyurt, Mardin - weather nearby - bigger cities
Şenyurt, Mardin - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Şenyurt, Mardin is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Şenyurt, Mardin
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Şenyurt, Mardin
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:26 am | 7:03 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:14 pm | 13:37 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:58 am | 7:32 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:25 am | 8:04 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:50 am | 8:40 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:02 pm | 04/28/2026 3:35 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |