Weather Ömerli, Mardin tomorrow
Weather forecast Ömerli, Mardin April 29, 2026
During the day overcast, later morning rain, in the afternoon initially rain, later light rain showers. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 2.7 mm. At night the lowest temperature 8 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ömerli, Mardin, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-northeast |
1012 hPa | 100 % | 6 °C | 98 % | 0% | 98% | 0% | 10% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 13 °C 12 °C |
2.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1015 hPa | 81 % | 9 °C | 100 % | 0% | 85% | 23% | 98% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain showers | 16 °C 15 °C |
0.7 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southwest |
1013 hPa | 62 % | 8 °C | 63 % | 0% | 16% | 18% | 50% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1015 hPa | 96 % | 9 °C | 99 % | 0% | 12% | 22% | 98% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1015 hPa | 100 % | 8 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| heavy rain showers | 16 °C 15 °C |
5.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1015 hPa | 62 % | 8 °C | 18 % | 0% | 14% | 3% | 5% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 18 °C 18 °C |
2.1 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1013 hPa | 58 % | 9 °C | 79 % | 0% | 30% | 9% | 70% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1015 hPa | 93 % | 9 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
Ömerli, Mardin, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 37.3990; 40.9544
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ömerli, Mardin, Turkey. Weather forecast Ömerli, Mardin.
Ömerli, Mardin - weather nearby - bigger cities
Ömerli, Mardin - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ömerli, Mardin is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ömerli, Mardin
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:23 am | 7:04 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:13 pm | 13:40 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:55 am | 7:32 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:22 am | 8:05 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:46 am | 8:41 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:03 pm | 04/29/2026 3:56 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |