Weather Nur, Mardin long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Nur, Mardin for ten days.
Sunday, May 3
18 / 13°C
| 6.0 mm | 16 km/h |
| 13 °C | 13 °C | 3 am | |
| 16 °C | 15 °C | 9 am | |
| 18 °C | 18 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 9 pm |
sunrise 5:20 am
sunset 7:08 pm
HOURLY
sunset 7:08 pm
|
|
|
|
Weather forecast Nur, Mardin, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.1 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1011 hPa | 81 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 99% | |
| 9 AM
2 AM
| heavy rain | 16 °C 15 °C |
5.4 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1012 hPa | 66 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 97% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.3 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southeast |
1009 hPa | 70 % | 12 °C | 50 % | 0% | 22% | 13% | 32% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1009 hPa | 80 % | 10 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1009 hPa | 84 % | 9 °C | 36 % | 0% | 3% | 29% | 7% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1011 hPa | 55 % | 6 °C | 21 % | 0% | 17% | 8% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1010 hPa | 44 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h west |
1011 hPa | 53 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Nur, Mardin, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 37.1591; 40.7545
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Nur, Mardin, Turkey. Weather forecast Nur, Mardin.
Nur, Mardin - weather nearby - bigger cities
Nur, Mardin - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Nur, Mardin is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Nur, Mardin
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:20 am | 7:08 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:13 pm | 13:47 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:51 am | 7:36 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:18 am | 8:10 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:42 am | 8:46 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 8:09 pm | 05/03/2026 5:50 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |