Weather Kavsan weekend
Weather forecast for Kavsan for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day overcast, later morning light rain, in the afternoon initially light rain, later rain showers, in the evening initially rain showers, later clear. Sunday during the day morning partly cloudy, later morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later clear.
Friday, May 15
21 / 12°C
| 0.2 mm | 22 km/h |
| 15 °C | 14 °C | 8 pm | |
| 14 °C | 14 °C | 9 pm | |
| 13 °C | 13 °C | 10 pm | |
| 12 °C | 12 °C | 11 pm |
sunrise 5:07 am
sunset 7:20 pm
HOURLY
sunset 7:20 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kavsan, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
6 PM
| light rain | 14 °C 13 °C |
0.2 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
1006 hPa | 80 % | 10 °C | 98 % | 0% | 0% | 89% | 96% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southeast |
1005 hPa | 78 % | 10 °C | 75 % | 0% | 0% | 25% | 68% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h south-southeast |
1005 hPa | 75 % | 9 °C | 3 % | 0% | 2% | 0% | 1% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h south |
1005 hPa | 72 % | 8 °C | 5 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h south |
1005 hPa | 75 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south |
1006 hPa | 76 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
1006 hPa | 70 % | 9 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south |
1006 hPa | 62 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southwest |
1005 hPa | 57 % | 9 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southwest |
1006 hPa | 52 % | 8 °C | 9 % | 0% | 7% | 1% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| partly cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south-southwest |
1005 hPa | 46 % | 7 °C | 20 % | 0% | 4% | 18% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| partly cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h south-southwest |
1005 hPa | 41 % | 6 °C | 35 % | 0% | 10% | 31% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| partly cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h south-southwest |
1004 hPa | 37 % | 5 °C | 35 % | 0% | 3% | 32% | 3% | |
| 2 PM
7 AM
| partly cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h south-southwest |
1004 hPa | 35 % | 4 °C | 28 % | 0% | 1% | 13% | 18% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h south-southwest |
1003 hPa | 32 % | 3 °C | 34 % | 0% | 0% | 13% | 25% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h southwest |
1003 hPa | 33 % | 3 °C | 78 % | 0% | 0% | 37% | 65% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h west |
1003 hPa | 45 % | 6 °C | 91 % | 0% | 0% | 4% | 91% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northwest |
1003 hPa | 48 % | 6 °C | 96 % | 0% | 0% | 13% | 95% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1004 hPa | 63 % | 9 °C | 89 % | 0% | 0% | 9% | 87% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-southwest |
1005 hPa | 66 % | 8 °C | 74 % | 0% | 5% | 14% | 68% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1005 hPa | 73 % | 9 °C | 45 % | 0% | 0% | 1% | 44% | |
| 10 PM
3 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1005 hPa | 86 % | 10 °C | 31 % | 0% | 0% | 0% | 31% | |
| 11 PM
4 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northwest |
1005 hPa | 94 % | 11 °C | 50 % | 0% | 0% | 11% | 49% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1005 hPa | 99 % | 11 °C | 61 % | 0% | 4% | 0% | 60% | |
| 1 AM
6 PM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1004 hPa | 99 % | 11 °C | 97 % | 96% | 93% | 0% | 70% | |
| 2 AM
7 PM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1004 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 74% | 93% | 0% | 95% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1004 hPa | 96 % | 10 °C | 92 % | 5% | 14% | 0% | 89% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1004 hPa | 95 % | 10 °C | 96 % | 1% | 33% | 0% | 93% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1004 hPa | 99 % | 10 °C | 97 % | 6% | 68% | 4% | 92% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northwest |
1004 hPa | 96 % | 10 °C | 97 % | 4% | 52% | 11% | 94% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1004 hPa | 83 % | 9 °C | 97 % | 0% | 0% | 7% | 97% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northwest |
1004 hPa | 71 % | 9 °C | 97 % | 0% | 0% | 2% | 96% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northwest |
1003 hPa | 63 % | 9 °C | 95 % | 0% | 5% | 3% | 95% | |
| 10 AM
3 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1003 hPa | 58 % | 8 °C | 96 % | 0% | 15% | 13% | 95% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1003 hPa | 55 % | 9 °C | 95 % | 0% | 21% | 12% | 93% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain | 19 °C 18 °C |
0.2 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1003 hPa | 52 % | 9 °C | 96 % | 0% | 68% | 4% | 89% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northwest |
1002 hPa | 51 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 21% | 87% | |
| 2 PM
7 AM
| light rain | 19 °C 18 °C |
0.2 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1002 hPa | 50 % | 8 °C | 97 % | 0% | 93% | 17% | 70% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain showers | 19 °C 18 °C |
1.6 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northwest |
1002 hPa | 52 % | 9 °C | 65 % | 0% | 33% | 22% | 40% | |
| 4 PM
9 AM
| rain showers | 15 °C 14 °C |
0.5 mm | 6.6 m/s24 km/h north-northwest |
1004 hPa | 78 % | 10 °C | 84 % | 0% | 26% | 53% | 60% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1003 hPa | 69 % | 10 °C | 49 % | 0% | 0% | 8% | 48% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1003 hPa | 60 % | 8 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1003 hPa | 65 % | 9 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1004 hPa | 74 % | 9 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1004 hPa | 75 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1004 hPa | 72 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1005 hPa | 68 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Kavsan, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 37.6565; 40.6581
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kavsan, Turkey. Weather forecast Kavsan.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kavsan is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kavsan
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:07 am | 7:20 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:13 pm | 14:12 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:37 am | 7:50 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:02 am | 8:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:23 am | 9:04 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 3:41 am | 05/15/2026 5:57 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |