Weather Kavaslı weekend
Weather forecast for Kavaslı for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning light rain showers, later morning rain showers, in the afternoon initially rain showers, later partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later overcast. Sunday during the day morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later clear.
Sunday, May 17
21 / 17°C
| 0.3 mm | 16 km/h |
| 20 °C | 20 °C | 9 am | |
| 21 °C | 21 °C | 12 pm | |
| 20 °C | 21 °C | 3 pm | |
| 17 °C | 17 °C | 9 pm |
sunrise 5:27 am
sunset 7:36 pm
HOURLY
sunset 7:36 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kavaslı, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h southwest |
1009 hPa | 91 % | 15 °C | 92 % | 11% | 30% | 0% | 89% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h southwest |
1009 hPa | 91 % | 15 °C | 93 % | 13% | 29% | 0% | 89% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h southwest |
1009 hPa | 89 % | 15 °C | 80 % | 13% | 33% | 59% | 63% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h southwest |
1009 hPa | 91 % | 15 °C | 69 % | 14% | 44% | 40% | 9% | |
| 4 AM
9 PM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h southwest |
1008 hPa | 89 % | 15 °C | 34 % | 13% | 29% | 7% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southwest |
1008 hPa | 91 % | 15 °C | 25 % | 12% | 22% | 3% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southwest |
1008 hPa | 91 % | 15 °C | 38 % | 13% | 34% | 6% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southwest |
1009 hPa | 87 % | 15 °C | 26 % | 9% | 26% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| rain showers | 19 °C 20 °C |
0.3 mm | 5.3 m/s19 km/h southwest |
1009 hPa | 81 % | 15 °C | 45 % | 4% | 44% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h southwest |
1009 hPa | 75 % | 15 °C | 41 % | 0% | 40% | 1% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west-southwest |
1009 hPa | 73 % | 15 °C | 51 % | 0% | 31% | 0% | 28% | |
| 11 AM
4 AM
| partly cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h west-southwest |
1009 hPa | 70 % | 14 °C | 30 % | 0% | 27% | 4% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| partly cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h west-southwest |
1009 hPa | 71 % | 15 °C | 19 % | 0% | 17% | 2% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| partly cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h west-southwest |
1008 hPa | 71 % | 15 °C | 21 % | 0% | 21% | 1% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| partly cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west |
1008 hPa | 74 % | 15 °C | 18 % | 0% | 18% | 1% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west |
1007 hPa | 79 % | 16 °C | 30 % | 0% | 0% | 1% | 28% | |
| 4 PM
9 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west-northwest |
1006 hPa | 79 % | 16 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-northwest |
1006 hPa | 74 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1005 hPa | 68 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1005 hPa | 70 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1004 hPa | 71 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1004 hPa | 67 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1004 hPa | 63 % | 10 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 11 PM
4 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1004 hPa | 60 % | 9 °C | 52 % | 0% | 0% | 0% | 51% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1004 hPa | 62 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1004 hPa | 63 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1004 hPa | 64 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1004 hPa | 72 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-southwest |
1004 hPa | 76 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southwest |
1005 hPa | 79 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1006 hPa | 85 % | 13 °C | 42 % | 0% | 7% | 0% | 38% | |
| 7 AM
12 AM
| light rain showers | 18 °C 19 °C |
0.2 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1006 hPa | 88 % | 15 °C | 34 % | 4% | 34% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| rain showers | 19 °C 20 °C |
0.5 mm | 4.5 m/s16 km/h west-southwest |
1006 hPa | 84 % | 16 °C | 50 % | 4% | 50% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 19 °C 20 °C |
1.5 mm | 5.2 m/s19 km/h west-southwest |
1007 hPa | 85 % | 16 °C | 46 % | 3% | 46% | 8% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 20 °C 21 °C |
0.4 mm | 5.4 m/s19 km/h west-southwest |
1007 hPa | 77 % | 16 °C | 22 % | 0% | 21% | 2% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.1 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1008 hPa | 93 % | 16 °C | 39 % | 0% | 39% | 0% | 0% | |
Kavaslı, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 36.2359; 36.1562
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kavaslı, Turkey. Weather forecast Kavaslı.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kavaslı is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kavaslı
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:27 am | 7:36 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:31 pm | 14:09 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:58 am | 8:05 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:23 am | 8:40 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:45 am | 9:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:23 am | 05/17/2026 8:49 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |