Weather Karakulak, Mardin tomorrow
Weather forecast Karakulak, Mardin April 30, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning rain showers, in the afternoon initially rain showers, later cloudy, in the evening initially cloudy, later clear. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 3.4 mm. At night the lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Karakulak, Mardin, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north |
1014 hPa | 92 % | 10 °C | 21 % | 0% | 21% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 18 °C 18 °C |
3.4 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1015 hPa | 69 % | 12 °C | 45 % | 0% | 3% | 8% | 39% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west-southwest |
1013 hPa | 72 % | 13 °C | 63 % | 0% | 0% | 14% | 58% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north |
1014 hPa | 89 % | 11 °C | 4 % | 0% | 0% | 2% | 2% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1013 hPa | 91 % | 9 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.4 mm | 0.6 m/s2 km/h northeast |
1013 hPa | 75 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Karakulak, Mardin, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 37.1848; 40.4851
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Karakulak, Mardin, Turkey. Weather forecast Karakulak, Mardin.
Karakulak, Mardin - weather nearby - bigger cities
Karakulak, Mardin - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Karakulak, Mardin is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Karakulak, Mardin
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:24 am | 7:06 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:15 pm | 13:42 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:56 am | 7:35 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:23 am | 8:07 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:47 am | 8:43 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:06 pm | 04/30/2026 4:22 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |