Weather Karadağ Tepe today
Weather forecast Karadağ Tepe April 29, 2026
During the day clear, in the afternoon initially clear, later light rain. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 0.5 mm. At night the lowest temperature 8 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Karadağ Tepe, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h north |
1010 hPa | 68 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1011 hPa | 61 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain | 20 °C 19 °C |
0.5 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1010 hPa | 46 % | 7 °C | 100 % | 0% | 3% | 10% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north |
1012 hPa | 66 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h south-southeast |
1013 hPa | 74 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.1 m/s0 km/h west-southwest |
1015 hPa | 63 % | 7 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
Karadağ Tepe, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 37.3333; 28.2000
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Karadağ Tepe, Turkey. Weather forecast Karadağ Tepe.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Karadağ Tepe is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Karadağ Tepe
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Karadağ Tepe
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:14 am | 7:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:04 pm | 13:40 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:46 am | 8:23 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:13 am | 8:56 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:37 am | 9:32 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:56 pm | 04/29/2026 4:48 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |