Weather Işıklar tomorrow
| 17 °C | 18 °C | 9 am | |
| 22 °C | 23 °C | 12 pm | |
| 25 °C | 25 °C | 3 pm | |
| 18 °C | 18 °C | 9 pm |
sunrise 5:26 am
sunset 7:07 pm
HOURLY
sunset 7:07 pm
Weather forecast Işıklar April 30, 2026
During the day morning clear, in the afternoon initially clear, later partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 25 °C. At night the lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Işıklar, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1012 hPa | 92 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1012 hPa | 94 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1012 hPa | 95 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1012 hPa | 96 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1012 hPa | 97 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1013 hPa | 98 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1013 hPa | 98 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1014 hPa | 94 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1014 hPa | 88 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1014 hPa | 79 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1014 hPa | 73 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1014 hPa | 68 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1013 hPa | 62 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1013 hPa | 57 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1012 hPa | 54 % | 14 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1012 hPa | 49 % | 13 °C | 21 % | 0% | 3% | 18% | 3% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1011 hPa | 44 % | 11 °C | 38 % | 0% | 0% | 23% | 19% | |
| 5 PM
10 AM
| partly cloudy | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1011 hPa | 46 % | 12 °C | 25 % | 0% | 0% | 18% | 8% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1011 hPa | 53 % | 13 °C | 20 % | 0% | 0% | 7% | 14% | |
| 7 PM
12 PM
| partly cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1011 hPa | 63 % | 13 °C | 26 % | 0% | 0% | 3% | 24% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1011 hPa | 71 % | 13 °C | 6 % | 0% | 0% | 1% | 4% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1012 hPa | 75 % | 13 °C | 3 % | 0% | 0% | 1% | 1% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1012 hPa | 93 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 20 °C 21 °C |
1.1 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1013 hPa | 69 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain | 23 °C 23 °C |
6.6 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1010 hPa | 54 % | 13 °C | 93 % | 0% | 0% | 6% | 93% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1011 hPa | 80 % | 12 °C | 28 % | 0% | 0% | 28% | 0% | |
Işıklar, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 36.9942; 40.1264
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Işıklar, Turkey. Weather forecast Işıklar.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Işıklar is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Işıklar
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:26 am | 7:07 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:16 pm | 13:41 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:58 am | 7:36 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:25 am | 8:08 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:49 am | 8:44 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:07 pm | 04/30/2026 4:24 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |