Weather Gyundyuk, Mardin weekend
Weather forecast for Gyundyuk, Mardin for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day cloudy, in the afternoon initially cloudy, later light rain showers, in the evening initially light rain showers, later rain. Sunday during the day morning overcast, later morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later rain showers.
Friday, May 1
18 / 12°C
| 2.4 mm | 17 km/h |
| 12 °C | 11 °C | 3 am | |
| 18 °C | 18 °C | 9 am | |
| 18 °C | 17 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 14 °C | 9 pm |
sunrise 5:22 am
sunset 7:06 pm
HOURLY
sunset 7:06 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gyundyuk, Mardin, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1013 hPa | 80 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 18 °C 17 °C |
1.9 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1014 hPa | 56 % | 9 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.3 mm | 4.6 m/s17 km/h southwest |
1012 hPa | 57 % | 9 °C | 100 % | 0% | 15% | 28% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.2 mm | 4.4 m/s16 km/h south |
1013 hPa | 75 % | 10 °C | 60 % | 0% | 2% | 52% | 15% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1012 hPa | 89 % | 9 °C | 57 % | 0% | 22% | 36% | 16% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.4 mm | 6.2 m/s22 km/h south-southeast |
1013 hPa | 62 % | 9 °C | 41 % | 0% | 41% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain showers | 20 °C 19 °C |
0.5 mm | 6.5 m/s23 km/h south |
1010 hPa | 58 % | 11 °C | 54 % | 0% | 38% | 5% | 23% | |
| 9 PM
2 PM
| rain | 15 °C 15 °C |
4.6 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1010 hPa | 72 % | 10 °C | 100 % | 0% | 8% | 63% | 100% | |
Gyundyuk, Mardin, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 37.1939; 40.6169
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Gyundyuk, Mardin, Turkey. Weather forecast Gyundyuk, Mardin.
Gyundyuk, Mardin - weather nearby - bigger cities
Gyundyuk, Mardin - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gyundyuk, Mardin is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Gyundyuk, Mardin
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:22 am | 7:06 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:14 pm | 13:44 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:54 am | 7:35 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:21 am | 8:08 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:45 am | 8:44 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:06 pm | 05/01/2026 4:47 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |