Weather Gırbi today
Weather forecast Gırbi April 29, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning rain showers, in the afternoon initially rain showers, later cloudy. The highest temperature 19 °C. Total rainfall 2.1 mm. At night overcast. The lowest temperature 9 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gırbi, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h southeast |
1011 hPa | 71 % | 6 °C | 23 % | 0% | 0% | 0% | 23% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 17 °C 16 °C |
1.7 mm | 0.9 m/s3 km/h east |
1012 hPa | 55 % | 7 °C | 5 % | 0% | 1% | 1% | 3% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.4 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1011 hPa | 55 % | 7 °C | 76 % | 0% | 44% | 15% | 45% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h west |
1013 hPa | 88 % | 9 °C | 71 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h west-northwest |
1013 hPa | 88 % | 8 °C | 86 % | 0% | 0% | 0% | 86% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.3 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1013 hPa | 63 % | 9 °C | 26 % | 0% | 0% | 0% | 26% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 20 °C 19 °C |
1.3 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1011 hPa | 49 % | 8 °C | 79 % | 0% | 48% | 77% | 20% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1013 hPa | 76 % | 8 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 17% | |
Gırbi, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 37.5955; 41.0610
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Gırbi, Turkey. Weather forecast Gırbi.
Gırbi - weather nearby - bigger cities
Gırbi - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gırbi is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Gırbi
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Gırbi
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:22 am | 7:04 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:13 pm | 13:41 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:54 am | 7:32 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:21 am | 8:05 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:45 am | 8:41 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:02 pm | 04/29/2026 3:56 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |