Weather Gedik, Şirnak long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Gedik, Şirnak for ten days.
Tuesday, May 26
27 / 18°C
| 0.0 mm | 9 km/h |
| 14 °C | 14 °C | 3 am | |
| 23 °C | 23 °C | 9 am | |
| 27 °C | 26 °C | 3 pm | |
| 20 °C | 19 °C | 9 pm |
sunrise 4:56 am
sunset 7:23 pm
HOURLY
sunset 7:23 pm
|
|
|
|
Weather forecast Gedik, Şirnak, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/26/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1012 hPa | 74 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1013 hPa | 41 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 27 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1011 hPa | 28 % | 7 °C | 18 % | 0% | 0% | 12% | 7% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1011 hPa | 50 % | 9 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
Wednesday 05/27/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1011 hPa | 57 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1011 hPa | 35 % | 8 °C | 13 % | 0% | 0% | 13% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 30 °C 29 °C |
0.4 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1008 hPa | 24 % | 7 °C | 27 % | 0% | 0% | 21% | 7% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h north-northeast |
1008 hPa | 52 % | 10 °C | 14 % | 0% | 0% | 12% | 1% | |
Gedik, Şirnak, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 37.1407; 41.8072
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Gedik, Şirnak, Turkey. Weather forecast Gedik, Şirnak.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gedik, Şirnak is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Gedik, Şirnak
data are always in the local timeSun and light
May 26, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:56 am | 7:23 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:09 pm | 14:26 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:26 am | 7:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:50 am | 8:29 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:09 am | 9:10 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/25/2026 1:53 pm | 05/26/2026 1:58 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |