Weather Feriköy weekend
Weather forecast for Feriköy for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning clear, in the afternoon initially clear, later cloudy, in the evening initially cloudy, later rain showers. Sunday during the day morning light rain showers, later morning rain showers, in the evening initially rain showers, later partly cloudy.
Friday, May 15
17 / 14°C
| 0.0 mm | 8 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Feriköy, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 10 PM
3 PM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1009 hPa | 52 % | 7 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1010 hPa | 50 % | 6 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1010 hPa | 47 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1010 hPa | 52 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1009 hPa | 57 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1009 hPa | 59 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1009 hPa | 60 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1009 hPa | 60 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1009 hPa | 61 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1009 hPa | 55 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1009 hPa | 48 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1009 hPa | 39 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1009 hPa | 33 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southwest |
1009 hPa | 30 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southwest |
1008 hPa | 29 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1008 hPa | 27 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southwest |
1007 hPa | 25 % | 4 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southwest |
1006 hPa | 24 % | 3 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 4 PM
9 AM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southwest |
1005 hPa | 23 % | 3 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 5 PM
10 AM
| partly cloudy | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1005 hPa | 25 % | 4 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1004 hPa | 28 % | 5 °C | 46 % | 0% | 0% | 7% | 42% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1003 hPa | 34 % | 7 °C | 57 % | 0% | 0% | 13% | 51% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1003 hPa | 43 % | 9 °C | 60 % | 0% | 0% | 29% | 43% | |
| 9 PM
2 PM
| rain showers | 21 °C 21 °C |
0.3 mm | 5.0 m/s18 km/h east |
1002 hPa | 55 % | 11 °C | 71 % | 0% | 0% | 35% | 57% | |
| 10 PM
3 PM
| heavy rain | 20 °C 20 °C |
2.3 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
1003 hPa | 62 % | 12 °C | 88 % | 0% | 0% | 50% | 78% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1003 hPa | 78 % | 14 °C | 94 % | 0% | 7% | 71% | 89% | |
Feriköy, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 41.0524; 28.9751
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Feriköy, Turkey. Weather forecast Feriköy.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Feriköy is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Feriköy
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:46 am | 8:15 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1 pm | 14:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:14 am | 8:47 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:36 am | 9:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:52 am | 10:09 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:22 am | 05/15/2026 6:55 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |