Weather Eğriağaç tomorrow
| 20 °C | 21 °C | 9 am | |
| 23 °C | 24 °C | 12 pm | |
| 23 °C | 23 °C | 3 pm | |
| 17 °C | 18 °C | 9 pm |
sunrise 5:46 am
sunset 7:25 pm
HOURLY
sunset 7:25 pm
Weather forecast Eğriağaç April 29, 2026
During the day morning light rain showers, later morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later partly cloudy. The highest temperature 23 °C. Total rainfall 0.7 mm. At night cloudy. The lowest temperature 16 °C. Total rainfall 0.2 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Eğriağaç, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southeast |
1012 hPa | 96 % | 16 °C | 49 % | 0% | 49% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1012 hPa | 97 % | 16 °C | 42 % | 0% | 42% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| light rain showers | 17 °C 19 °C |
0.1 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1011 hPa | 98 % | 16 °C | 43 % | 0% | 43% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| light rain showers | 17 °C 19 °C |
0.1 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1011 hPa | 98 % | 16 °C | 45 % | 0% | 45% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1011 hPa | 97 % | 16 °C | 60 % | 0% | 60% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1011 hPa | 97 % | 16 °C | 82 % | 0% | 82% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1011 hPa | 95 % | 15 °C | 85 % | 0% | 85% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| light rain showers | 18 °C 20 °C |
0.1 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1012 hPa | 93 % | 16 °C | 64 % | 0% | 64% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| light rain showers | 19 °C 21 °C |
0.1 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1012 hPa | 87 % | 16 °C | 64 % | 0% | 64% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1012 hPa | 81 % | 16 °C | 39 % | 0% | 39% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| partly cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1013 hPa | 74 % | 16 °C | 32 % | 0% | 32% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| partly cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1013 hPa | 67 % | 15 °C | 24 % | 0% | 22% | 3% | 2% | |
| 12 PM
5 AM
| partly cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
1013 hPa | 63 % | 15 °C | 27 % | 0% | 16% | 3% | 12% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south |
1012 hPa | 62 % | 15 °C | 42 % | 0% | 23% | 3% | 22% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southwest |
1012 hPa | 58 % | 14 °C | 78 % | 0% | 63% | 21% | 34% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southwest |
1012 hPa | 63 % | 15 °C | 88 % | 0% | 75% | 14% | 45% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southwest |
1012 hPa | 66 % | 15 °C | 43 % | 0% | 12% | 10% | 30% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1012 hPa | 67 % | 15 °C | 47 % | 0% | 4% | 7% | 40% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
1012 hPa | 73 % | 15 °C | 42 % | 0% | 3% | 2% | 39% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1012 hPa | 80 % | 15 °C | 7 % | 0% | 1% | 1% | 4% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1013 hPa | 88 % | 15 °C | 2 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1014 hPa | 93 % | 15 °C | 5 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1014 hPa | 94 % | 15 °C | 25 % | 0% | 25% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1014 hPa | 94 % | 15 °C | 21 % | 0% | 21% | 0% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1014 hPa | 95 % | 15 °C | 14 % | 0% | 13% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1014 hPa | 95 % | 15 °C | 24 % | 0% | 24% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1014 hPa | 95 % | 15 °C | 21 % | 0% | 21% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1014 hPa | 95 % | 15 °C | 16 % | 0% | 16% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1014 hPa | 96 % | 15 °C | 49 % | 0% | 49% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1014 hPa | 97 % | 15 °C | 65 % | 0% | 65% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1014 hPa | 97 % | 15 °C | 84 % | 0% | 84% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1014 hPa | 93 % | 16 °C | 43 % | 0% | 43% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1014 hPa | 85 % | 16 °C | 85 % | 0% | 85% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 20 °C 22 °C |
0.1 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1014 hPa | 77 % | 16 °C | 85 % | 0% | 85% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| overcast | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1014 hPa | 72 % | 15 °C | 97 % | 0% | 97% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1014 hPa | 69 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain showers | 22 °C 23 °C |
0.1 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1014 hPa | 69 % | 16 °C | 75 % | 0% | 75% | 0% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| rain showers | 22 °C 23 °C |
0.7 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southwest |
1014 hPa | 69 % | 16 °C | 52 % | 0% | 50% | 7% | 3% | |
| 2 PM
7 AM
| rain showers | 23 °C 24 °C |
0.5 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southwest |
1014 hPa | 68 % | 16 °C | 46 % | 0% | 38% | 9% | 10% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southwest |
1013 hPa | 70 % | 16 °C | 43 % | 0% | 36% | 3% | 11% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southwest |
1013 hPa | 68 % | 16 °C | 39 % | 0% | 34% | 0% | 6% | |
| 5 PM
10 AM
| partly cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1013 hPa | 70 % | 15 °C | 19 % | 0% | 19% | 0% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1013 hPa | 74 % | 15 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1012 hPa | 83 % | 16 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1013 hPa | 91 % | 15 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1013 hPa | 94 % | 15 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
Eğriağaç, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 36.7763; 35.4488
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Eğriağaç, Turkey. Weather forecast Eğriağaç.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Eğriağaç is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Eğriağaç
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:46 am | 7:25 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:35 pm | 13:38 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:18 am | 7:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:46 am | 8:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:10 am | 9:01 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:26 pm | 04/29/2026 4:19 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |