Weather Doğankent weekend
Weather forecast for Doğankent for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning light rain showers, later morning rain showers, in the afternoon initially rain showers, later cloudy, in the evening initially cloudy, later rain. Sunday during the day morning rain, in the afternoon initially rain, later rain showers.
Sunday, May 3
20 / 14°C
| 13.5 mm | 22 km/h |
| 16 °C | 17 °C | 3 am | |
| 16 °C | 17 °C | 9 am | |
| 20 °C | 18 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 9 pm |
sunrise 5:42 am
sunset 7:29 pm
HOURLY
sunset 7:29 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Doğankent, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| rain | 16 °C 17 °C |
4.8 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1007 hPa | 94 % | 15 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 16 °C 16 °C |
2.6 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1007 hPa | 78 % | 12 °C | 100 % | 0% | 98% | 99% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 20 °C 18 °C |
3.3 mm | 6.2 m/s22 km/h southwest |
1007 hPa | 48 % | 8 °C | 60 % | 0% | 23% | 55% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| rain showers | 14 °C 13 °C |
2.8 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southwest |
1008 hPa | 79 % | 9 °C | 59 % | 0% | 25% | 40% | 39% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| light rain showers | 12 °C 12 °C |
0.8 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1008 hPa | 92 % | 10 °C | 79 % | 0% | 32% | 46% | 55% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.4 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1010 hPa | 73 % | 9 °C | 77 % | 0% | 5% | 30% | 68% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 18 °C 17 °C |
2.5 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1010 hPa | 53 % | 8 °C | 83 % | 0% | 10% | 31% | 77% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1013 hPa | 84 % | 10 °C | 83 % | 0% | 0% | 69% | 50% | |
Doğankent, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 36.8443; 35.3440
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Doğankent, Turkey. Weather forecast Doğankent.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Doğankent is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Doğankent
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:42 am | 7:29 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:35 pm | 13:46 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:13 am | 7:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:40 am | 8:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:05 am | 9:06 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 8:30 pm | 05/03/2026 6:13 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |