Weather Dipsizgöl, Sivas long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Dipsizgöl, Sivas for ten days.
Monday, May 18
12 / 3°C
| 13.9 mm | 18 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Dipsizgöl, Sivas, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| heavy rain | 7 °C 6 °C |
6.8 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1004 hPa | 86 % | 4 °C | 98 % | 0% | 35% | 90% | 89% | |
| 9 AM
2 AM
| heavy rain | 8 °C 7 °C |
6.3 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1006 hPa | 90 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 94% | 20% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain | 10 °C 8 °C |
0.8 mm | 5.0 m/s18 km/h northwest |
1007 hPa | 74 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 7% | 1% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1010 hPa | 92 % | 4 °C | 15 % | 0% | 14% | 0% | 0% | |
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| rain showers | 3 °C 1 °C |
1.3 mm | 0.8 m/s3 km/h west-southwest |
1009 hPa | 95 % | 2 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 6 °C 4 °C |
4.1 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1009 hPa | 92 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 21% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 8 °C 6 °C |
1.2 mm | 3.5 m/s13 km/h northwest |
1009 hPa | 78 % | 4 °C | 92 % | 0% | 14% | 90% | 2% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1011 hPa | 95 % | 3 °C | 11 % | 0% | 10% | 1% | 0% | |
Dipsizgöl, Sivas, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 39.7338; 37.9570
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Dipsizgöl, Sivas, Turkey. Weather forecast Dipsizgöl, Sivas.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Dipsizgöl, Sivas is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Dipsizgöl, Sivas
data are always in the local timeSun and light
May 18, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:10 am | 7:38 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:24 pm | 14:27 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:39 am | 8:10 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:02 am | 8:47 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:20 am | 9:30 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/18/2026 5:58 am | 05/18/2026 10:07 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |