Weather Derecik long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Derecik for ten days.
Monday, May 4
8 / 6°C
| 11.1 mm | 13 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Derecik, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| light rain | 6 °C 5 °C |
0.5 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1013 hPa | 95 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 36% | 12% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 7 °C 6 °C |
3.4 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southwest |
1013 hPa | 88 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 46% | 7% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain | 8 °C 7 °C |
6.1 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1014 hPa | 93 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| rain | 6 °C 5 °C |
1.1 mm | 0.6 m/s2 km/h east |
1017 hPa | 98 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southeast |
1016 hPa | 92 % | 4 °C | 100 % | 0% | 98% | 100% | 99% | |
| 9 AM
2 AM
| heavy rain showers | 9 °C 8 °C |
5.9 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1016 hPa | 81 % | 5 °C | 30 % | 0% | 28% | 13% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain | 8 °C 7 °C |
6.9 mm | 0.5 m/s2 km/h southwest |
1015 hPa | 88 % | 6 °C | 99 % | 0% | 31% | 71% | 96% | |
| 9 PM
2 PM
| light rain | 7 °C 6 °C |
0.7 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1014 hPa | 94 % | 6 °C | 100 % | 0% | 7% | 56% | 100% | |
Derecik, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 40.9459; 39.5940
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Derecik, Turkey. Weather forecast for Derecik.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Derecik is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Derecik
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:16 am | 7:21 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:18 pm | 14:05 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:45 am | 7:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:09 am | 8:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:29 am | 9:08 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 9:28 pm | 05/04/2026 6:20 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |