Weather Demirölçek long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Demirölçek for ten days.
Saturday, May 2
20 / 13°C
| 27.7 mm | 31 km/h |
| 12 °C | 11 °C | 3 am | |
| 15 °C | 15 °C | 9 am | |
| 19 °C | 18 °C | 3 pm | |
| 15 °C | 14 °C | 9 pm |
sunrise 5:21 am
sunset 7:09 pm
HOURLY
sunset 7:09 pm
|
|
|
|
Weather forecast Demirölçek, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| heavy rain showers | 12 °C 11 °C |
12.9 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1010 hPa | 86 % | 9 °C | 85 % | 0% | 7% | 17% | 82% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
1.8 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1011 hPa | 82 % | 11 °C | 99 % | 0% | 32% | 13% | 99% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.2 mm | 8.6 m/s31 km/h south-southeast |
1007 hPa | 63 % | 12 °C | 61 % | 0% | 57% | 8% | 2% | |
| 9 PM
2 PM
| heavy rain | 15 °C 14 °C |
12.8 mm | 6.6 m/s24 km/h south-southeast |
1008 hPa | 80 % | 11 °C | 99 % | 0% | 80% | 95% | 75% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.9 mm | 6.2 m/s22 km/h south-southeast |
1006 hPa | 86 % | 11 °C | 100 % | 0% | 90% | 32% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
1.1 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southeast |
1008 hPa | 79 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 48% | 14% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h southwest |
1006 hPa | 51 % | 9 °C | 19 % | 0% | 6% | 18% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1008 hPa | 54 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Demirölçek, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 37.6154; 40.5001
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Demirölçek, Turkey. Weather forecast Demirölçek.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Demirölçek is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Demirölçek
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:21 am | 7:09 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:14 pm | 13:47 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:52 am | 7:37 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:19 am | 8:11 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:43 am | 8:47 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 7:09 pm | 05/02/2026 5:16 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |