Weather Borazlı Tepe weekend
Weather forecast for Borazlı Tepe for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day partly cloudy, later morning rain showers, in the afternoon initially rain showers, later heavy rain showers, in the evening initially heavy rain showers, later heavy rain. Sunday during the day morning heavy rain, later morning rain, in the afternoon initially rain, later heavy rain showers, in the evening initially heavy rain showers, later rain.
Friday, May 1
23 / 10°C
| 4.3 mm | 10 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Borazlı Tepe, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1014 hPa | 91 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1014 hPa | 91 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1014 hPa | 92 % | 10 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1014 hPa | 95 % | 10 °C | 42 % | 40% | 41% | 1% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| fog | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1014 hPa | 98 % | 10 °C | 43 % | 43% | 42% | 1% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| fog | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1014 hPa | 98 % | 10 °C | 37 % | 37% | 36% | 1% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1015 hPa | 97 % | 10 °C | 36 % | 37% | 35% | 1% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1015 hPa | 89 % | 10 °C | 22 % | 18% | 19% | 2% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1015 hPa | 81 % | 12 °C | 12 % | 0% | 0% | 10% | 3% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.1 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1015 hPa | 74 % | 12 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 23 °C 22 °C |
4.1 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1011 hPa | 37 % | 7 °C | 98 % | 0% | 0% | 26% | 98% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1013 hPa | 91 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 39% | 100% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1013 hPa | 92 % | 10 °C | 33 % | 0% | 21% | 18% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 16 °C 16 °C |
1.8 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1013 hPa | 82 % | 12 °C | 76 % | 0% | 58% | 45% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain showers | 19 °C 20 °C |
7.6 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1011 hPa | 70 % | 13 °C | 30 % | 0% | 3% | 18% | 20% | |
| 9 PM
2 PM
| heavy rain | 15 °C 15 °C |
5.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1012 hPa | 86 % | 12 °C | 100 % | 0% | 5% | 98% | 100% | |
Borazlı Tepe, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 37.9233; 40.5753
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Borazlı Tepe, Turkey. Weather forecast Borazlı Tepe.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Borazlı Tepe is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Borazlı Tepe
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:21 am | 7:08 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:14 pm | 13:46 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:52 am | 7:37 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:19 am | 8:10 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:43 am | 8:47 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:08 pm | 05/01/2026 4:46 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |