Weather Başak, Mardin today
| 17 °C | 17 °C | 8 pm | |
| 15 °C | 16 °C | 9 pm | |
| 15 °C | 15 °C | 10 pm | |
| 15 °C | 15 °C | 11 pm |
sunrise 5:27 am
sunset 7:05 pm
HOURLY
sunset 7:05 pm
Weather forecast Başak, Mardin April 28, 2026
Afternoon in the afternoon cloudy, in the evening initially cloudy, later clear. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night the lowest temperature 15 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Başak, Mardin, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1010 hPa | 53 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 9% | 100% | |
| 12 PM
5 AM
| heavy rain showers | 22 °C 22 °C |
1.5 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1009 hPa | 53 % | 12 °C | 100 % | 0% | 2% | 8% | 100% | |
| 1 PM
6 AM
| heavy rain | 22 °C 22 °C |
1.6 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1009 hPa | 57 % | 12 °C | 86 % | 0% | 3% | 23% | 83% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h northeast |
1009 hPa | 72 % | 12 °C | 96 % | 0% | 5% | 14% | 96% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1008 hPa | 64 % | 12 °C | 96 % | 0% | 0% | 34% | 95% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1008 hPa | 62 % | 12 °C | 76 % | 0% | 0% | 7% | 75% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1007 hPa | 61 % | 12 °C | 73 % | 0% | 0% | 4% | 71% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-southwest |
1008 hPa | 73 % | 14 °C | 82 % | 0% | 0% | 9% | 81% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1008 hPa | 78 % | 13 °C | 56 % | 0% | 0% | 16% | 47% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1008 hPa | 78 % | 12 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1009 hPa | 82 % | 12 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1009 hPa | 79 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1009 hPa | 77 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north |
1009 hPa | 73 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northwest |
1009 hPa | 73 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1008 hPa | 77 % | 9 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1008 hPa | 78 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1008 hPa | 76 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1008 hPa | 74 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1009 hPa | 75 % | 9 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1010 hPa | 79 % | 10 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1010 hPa | 79 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1010 hPa | 72 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1010 hPa | 70 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1010 hPa | 65 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| partly cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1010 hPa | 62 % | 14 °C | 31 % | 0% | 9% | 3% | 22% | |
| 1 PM
6 AM
| rain showers | 22 °C 23 °C |
0.3 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1009 hPa | 60 % | 14 °C | 37 % | 0% | 14% | 3% | 26% | |
| 2 PM
7 AM
| rain showers | 21 °C 21 °C |
0.3 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1010 hPa | 61 % | 13 °C | 28 % | 0% | 4% | 3% | 22% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 21 °C 21 °C |
0.5 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1010 hPa | 60 % | 12 °C | 75 % | 0% | 7% | 57% | 41% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west |
1010 hPa | 61 % | 12 °C | 89 % | 0% | 1% | 39% | 83% | |
| 5 PM
10 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1010 hPa | 65 % | 12 °C | 9 % | 0% | 0% | 3% | 5% | |
| 6 PM
11 AM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1010 hPa | 71 % | 13 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1010 hPa | 80 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1010 hPa | 82 % | 12 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1012 hPa | 85 % | 13 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1012 hPa | 90 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1012 hPa | 91 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Başak, Mardin, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 37.1406; 40.3981
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Başak, Mardin, Turkey. Weather forecast Başak, Mardin.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Başak, Mardin is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Başak, Mardin
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Başak, Mardin
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:27 am | 7:05 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:15 pm | 13:37 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:59 am | 7:33 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:26 am | 8:06 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:51 am | 8:41 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:03 pm | 04/28/2026 3:36 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |