Weather Bağlar long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Bağlar for ten days.
Tuesday, May 19
22 / 12°C
| 0.1 mm | 18 km/h |
| 14 °C | 14 °C | 3 am | |
| 19 °C | 17 °C | 9 am | |
| 22 °C | 20 °C | 3 pm | |
| 16 °C | 14 °C | 9 pm |
sunrise 5:05 am
sunset 7:26 pm
HOURLY
sunset 7:26 pm
|
|
|
|
Weather forecast Bağlar, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1004 hPa | 93 % | 12 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.1 mm | 5.2 m/s19 km/h west-northwest |
1003 hPa | 43 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h west-northwest |
1002 hPa | 32 % | 4 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northwest |
1004 hPa | 49 % | 5 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 24% | |
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1004 hPa | 63 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1006 hPa | 42 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1003 hPa | 31 % | 5 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1005 hPa | 49 % | 7 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
Bağlar, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 37.9138; 40.2058
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Bağlar, Turkey. Weather forecast Bağlar.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bağlar is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Bağlar
data are always in the local timeSun and light
May 19, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:05 am | 7:26 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:15 pm | 14:20 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:35 am | 7:56 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:59 am | 8:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:19 am | 9:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/19/2026 7:01 am | 05/19/2026 10:52 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |