Weather Ataşehir week
Weather forecast for Ataşehir for this and next week.
Tuesday, May 19
23 / 15°C
| 1.2 mm | 5 km/h |
| 14 °C | 14 °C | 3 am | |
| 18 °C | 19 °C | 9 am | |
| 23 °C | 23 °C | 3 pm | |
| 18 °C | 19 °C | 9 pm |
sunrise 5:42 am
sunset 8:18 pm
HOURLY
sunset 8:18 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ataşehir, Turkey extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 1.0 m/s4 km/h southwest |
1013 hPa | 79 % | 10 °C | 57 % | 0% | 56% | 13% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 18 °C 18 °C |
1.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-southwest |
1014 hPa | 67 % | 11 °C | 29 % | 0% | 29% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1013 hPa | 51 % | 12 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1012 hPa | 67 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.2 mm | 0.2 m/s1 km/h northwest |
1011 hPa | 79 % | 12 °C | 26 % | 0% | 14% | 17% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 19 °C 19 °C |
3.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1011 hPa | 68 % | 13 °C | 17 % | 0% | 15% | 9% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 18 °C 18 °C |
3.3 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1010 hPa | 77 % | 13 °C | 100 % | 0% | 37% | 84% | 99% | |
| 9 PM
2 PM
| rain | 16 °C 17 °C |
3.9 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1010 hPa | 92 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 95% | 48% | |
Ataşehir, Turkey - information
State: TurkeyGPS coordinates: 40.9833; 29.1167
Time zone: Europe / Istanbul
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ataşehir, Turkey. Weather forecast Ataşehir.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ataşehir is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ataşehir
data are always in the local timeSun and light
May 19, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:42 am | 8:18 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1 pm | 14:36 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:09 am | 8:50 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:31 am | 9:29 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:46 am | 10:14 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/19/2026 7:35 am | 05/19/2026 11:50 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |