Weather Rosenlund, Västra Götaland today
Weather forecast Rosenlund, Västra Götaland April 28, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning clear, in the afternoon overcast. The highest temperature 11 °C. At night overcast. The lowest temperature 2 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Rosenlund, Västra Götaland, Sweden extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1019 hPa | 77 % | -2 °C | 14 % | 0% | 1% | 14% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1022 hPa | 70 % | -2 °C | 10 % | 0% | 5% | 4% | 5% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1019 hPa | 37 % | -3 °C | 86 % | 0% | 57% | 0% | 68% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1017 hPa | 61 % | 1 °C | 96 % | 0% | 10% | 96% | 6% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1017 hPa | 81 % | 0 °C | 96 % | 0% | 5% | 92% | 15% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1014 hPa | 69 % | -2 °C | 8 % | 0% | 3% | 6% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1022 hPa | 60 % | 3 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 85% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1019 hPa | 66 % | 3 °C | 96 % | 0% | 41% | 29% | 93% | |
Rosenlund, Västra Götaland, Sweden - information
State: SwedenGPS coordinates: 57.5257; 13.3450
Time zone: Europe / Stockholm
Population: 329
Altitude: 167 m
The administrative part:
- Västra Götaland County, Gothenburg
- Tranemo Municipality, Tranemo
Something wrong, something missing?
Weather Rosenlund, Västra Götaland, Sweden. Weather forecast Rosenlund, Västra Götaland.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Rosenlund, Västra Götaland is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Rosenlund, Västra Götaland
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Rosenlund, Västra Götaland
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:23 am | 8:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:04 pm | 15:22 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:36 am | 9:33 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:33 am | 10:37 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 1:40 am | 12:46 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:46 pm | 04/28/2026 4:25 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |