Weather Råstahem week
Weather forecast for Råstahem for this and next week.
Saturday, May 2
25 / 12°C
| 0.0 mm | 22 km/h |
| 14 °C | 12 °C | 2 am | |
| 14 °C | 12 °C | 8 am | |
| 24 °C | 22 °C | 2 pm | |
| 20 °C | 19 °C | 8 pm |
sunrise 4:46 am
sunset 8:45 pm
HOURLY
sunset 8:45 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Råstahem, Sweden extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west |
1016 hPa | 62 % | 6 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west-southwest |
1014 hPa | 59 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west-southwest |
1011 hPa | 36 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west-southwest |
1007 hPa | 52 % | 9 °C | 52 % | 0% | 0% | 2% | 51% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southwest |
1006 hPa | 71 % | 10 °C | 93 % | 0% | 25% | 45% | 80% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west-southwest |
1005 hPa | 75 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 95% | 90% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h west-southwest |
1006 hPa | 50 % | 7 °C | 96 % | 0% | 93% | 35% | 14% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-southwest |
1006 hPa | 64 % | 7 °C | 79 % | 0% | 79% | 2% | 0% | |
Råstahem, Sweden - information
State: SwedenGPS coordinates: 59.3783; 17.9898
Time zone: Europe / Stockholm
Something wrong, something missing?
Weather Råstahem, Sweden. Weather forecast Råstahem.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Råstahem is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Råstahem
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:46 am | 8:45 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:45 pm | 15:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 3:53 am | 9:39 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 2:35 am | 10:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 9:13 pm | 05/02/2026 4:12 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |