Weather Pershagen today
Weather forecast Pershagen April 28, 2026
During the day morning cloudy, later morning partly cloudy, in the evening cloudy. The highest temperature 10 °C. At night the lowest temperature 2 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Pershagen, Sweden extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1025 hPa | 85 % | 2 °C | 94 % | 0% | 35% | 94% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1025 hPa | 88 % | 2 °C | 55 % | 0% | 10% | 47% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1025 hPa | 89 % | 2 °C | 96 % | 0% | 45% | 89% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1025 hPa | 90 % | 1 °C | 81 % | 0% | 17% | 76% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1025 hPa | 91 % | 1 °C | 57 % | 0% | 15% | 47% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1025 hPa | 81 % | 0 °C | 44 % | 0% | 37% | 13% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| partly cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1026 hPa | 77 % | 0 °C | 29 % | 0% | 25% | 7% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1026 hPa | 73 % | 0 °C | 19 % | 0% | 19% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1026 hPa | 69 % | 0 °C | 8 % | 0% | 5% | 2% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1026 hPa | 62 % | 0 °C | 2 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northwest |
1026 hPa | 56 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1027 hPa | 51 % | -2 °C | 13 % | 0% | 13% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northwest |
1027 hPa | 45 % | -3 °C | 46 % | 0% | 45% | 3% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1027 hPa | 41 % | -3 °C | 55 % | 0% | 52% | 11% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northwest |
1027 hPa | 37 % | -4 °C | 58 % | 0% | 49% | 33% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1027 hPa | 35 % | -5 °C | 50 % | 0% | 28% | 35% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north |
1027 hPa | 29 % | -7 °C | 32 % | 0% | 13% | 25% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1027 hPa | 29 % | -7 °C | 14 % | 0% | 2% | 12% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1027 hPa | 29 % | -7 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1028 hPa | 31 % | -7 °C | 9 % | 0% | 0% | 9% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1028 hPa | 36 % | -6 °C | 52 % | 0% | 2% | 51% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1028 hPa | 36 % | -7 °C | 67 % | 0% | 4% | 66% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1028 hPa | 41 % | -7 °C | 49 % | 0% | 2% | 48% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1029 hPa | 45 % | -6 °C | 42 % | 0% | 2% | 41% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1029 hPa | 58 % | -4 °C | 41 % | 0% | 1% | 41% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1029 hPa | 64 % | -3 °C | 57 % | 0% | 1% | 56% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west |
1029 hPa | 66 % | -3 °C | 85 % | 0% | 3% | 85% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west |
1029 hPa | 66 % | -3 °C | 93 % | 0% | 5% | 92% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1029 hPa | 64 % | -3 °C | 88 % | 0% | 16% | 87% | 1% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1029 hPa | 62 % | -4 °C | 75 % | 0% | 9% | 55% | 32% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1029 hPa | 69 % | -2 °C | 68 % | 0% | 3% | 15% | 59% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1029 hPa | 60 % | -3 °C | 66 % | 0% | 1% | 1% | 65% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1030 hPa | 46 % | -4 °C | 69 % | 0% | 0% | 0% | 69% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1030 hPa | 35 % | -6 °C | 92 % | 0% | 0% | 0% | 92% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1030 hPa | 36 % | -4 °C | 95 % | 0% | 0% | 0% | 95% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1029 hPa | 33 % | -4 °C | 94 % | 0% | 0% | 0% | 94% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1029 hPa | 30 % | -5 °C | 92 % | 0% | 0% | 2% | 92% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1029 hPa | 30 % | -4 °C | 92 % | 0% | 0% | 7% | 91% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1029 hPa | 30 % | -4 °C | 93 % | 0% | 0% | 29% | 90% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1028 hPa | 30 % | -4 °C | 96 % | 0% | 0% | 59% | 91% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1028 hPa | 31 % | -3 °C | 99 % | 0% | 6% | 90% | 92% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1028 hPa | 34 % | -3 °C | 99 % | 0% | 28% | 99% | 92% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1027 hPa | 36 % | -2 °C | 100 % | 0% | 83% | 99% | 98% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
1027 hPa | 43 % | 0 °C | 100 % | 0% | 76% | 99% | 96% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southwest |
1027 hPa | 48 % | 0 °C | 100 % | 0% | 92% | 99% | 99% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south |
1027 hPa | 51 % | 0 °C | 99 % | 0% | 63% | 82% | 96% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1026 hPa | 58 % | 1 °C | 97 % | 0% | 64% | 85% | 60% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
1026 hPa | 64 % | 2 °C | 99 % | 0% | 90% | 99% | 25% | |
Pershagen, Sweden - information
State: SwedenGPS coordinates: 59.1549; 17.6534
Time zone: Europe / Stockholm
Population: 2 235
Altitude: 10 m
The administrative part:
- Stockholm, Stockholm
- Södertälje Kommun, Södertälje
Something wrong, something missing?
Weather Pershagen, Sweden. Weather forecast Pershagen.
Pershagen - weather nearby - bigger cities
Pershagen - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pershagen is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Pershagen
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Pershagen
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:59 am | 8:36 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:46 pm | 15:36 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:08 am | 9:27 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 2:58 am | 10:38 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:27 pm | 04/28/2026 4:08 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |