Weather Östertibble today
Weather forecast Östertibble April 28, 2026
During the day partly cloudy, in the evening cloudy. The highest temperature 11 °C. At night the lowest temperature 1 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Östertibble, Sweden extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 6 AM
12 AM
| partly cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1027 hPa | 68 % | -4 °C | 17 % | 0% | 4% | 13% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| partly cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1027 hPa | 63 % | -4 °C | 22 % | 0% | 19% | 4% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1027 hPa | 57 % | -4 °C | 13 % | 0% | 13% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1028 hPa | 52 % | -4 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1028 hPa | 48 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1028 hPa | 42 % | -4 °C | 14 % | 0% | 14% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1028 hPa | 36 % | -5 °C | 23 % | 0% | 22% | 1% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1028 hPa | 32 % | -6 °C | 36 % | 0% | 12% | 28% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1028 hPa | 30 % | -6 °C | 47 % | 0% | 3% | 46% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1027 hPa | 27 % | -7 °C | 49 % | 0% | 0% | 48% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1027 hPa | 26 % | -7 °C | 56 % | 0% | 0% | 55% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1027 hPa | 27 % | -7 °C | 36 % | 0% | 0% | 36% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1027 hPa | 31 % | -5 °C | 20 % | 0% | 0% | 20% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1027 hPa | 33 % | -5 °C | 18 % | 0% | 0% | 14% | 4% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1027 hPa | 34 % | -6 °C | 34 % | 0% | 0% | 17% | 20% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1028 hPa | 38 % | -6 °C | 34 % | 0% | 0% | 17% | 21% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1028 hPa | 42 % | -6 °C | 50 % | 0% | 0% | 45% | 8% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1028 hPa | 43 % | -6 °C | 68 % | 0% | 2% | 66% | 1% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1029 hPa | 48 % | -6 °C | 53 % | 0% | 4% | 51% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1029 hPa | 51 % | -6 °C | 39 % | 0% | 6% | 35% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1029 hPa | 55 % | -5 °C | 48 % | 0% | 7% | 44% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1029 hPa | 59 % | -5 °C | 55 % | 0% | 12% | 47% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1029 hPa | 61 % | -5 °C | 67 % | 0% | 12% | 32% | 37% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1029 hPa | 64 % | -4 °C | 79 % | 0% | 5% | 1% | 77% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1029 hPa | 67 % | -3 °C | 73 % | 0% | 0% | 0% | 72% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
1029 hPa | 60 % | -3 °C | 51 % | 0% | 0% | 0% | 51% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1029 hPa | 52 % | -3 °C | 48 % | 0% | 0% | 0% | 48% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1029 hPa | 46 % | -3 °C | 37 % | 0% | 0% | 0% | 37% | |
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1030 hPa | 41 % | -3 °C | 38 % | 0% | 0% | 0% | 38% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1029 hPa | 36 % | -3 °C | 88 % | 0% | 0% | 0% | 88% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1029 hPa | 33 % | -3 °C | 98 % | 0% | 0% | 2% | 98% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1029 hPa | 33 % | -3 °C | 98 % | 0% | 0% | 38% | 97% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-northwest |
1029 hPa | 33 % | -2 °C | 97 % | 0% | 1% | 57% | 93% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1028 hPa | 33 % | -2 °C | 93 % | 0% | 8% | 76% | 69% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1028 hPa | 34 % | -2 °C | 96 % | 0% | 16% | 80% | 79% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1028 hPa | 37 % | 0 °C | 99 % | 0% | 25% | 80% | 99% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1027 hPa | 40 % | 0 °C | 100 % | 0% | 36% | 91% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1027 hPa | 42 % | 0 °C | 100 % | 0% | 28% | 84% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1027 hPa | 49 % | 1 °C | 100 % | 0% | 12% | 83% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1027 hPa | 52 % | 1 °C | 100 % | 0% | 58% | 99% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1026 hPa | 53 % | 1 °C | 100 % | 0% | 57% | 99% | 99% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1026 hPa | 56 % | 1 °C | 99 % | 0% | 63% | 97% | 75% | |
Östertibble, Sweden - information
State: SwedenGPS coordinates: 59.4167; 16.2500
Time zone: Europe / Stockholm
Something wrong, something missing?
Weather Östertibble, Sweden. Weather forecast Östertibble.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Östertibble is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Östertibble
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Östertibble
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:03 am | 8:42 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:52 pm | 15:39 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:12 am | 9:34 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:01 am | 10:47 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:32 pm | 04/28/2026 4:13 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |