Weather Örtofta long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Örtofta for ten days.
Thursday, Apr 30
17 / 7°C
| 0.0 mm | 20 km/h |
| 11 °C | 10 °C | 9 am | |
| 16 °C | 14 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 3 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 9 pm |
sunrise 5:26 am
sunset 8:43 pm
HOURLY
sunset 8:43 pm
|
|
|
|
Weather forecast Örtofta, Sweden extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1031 hPa | 67 % | 3 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1031 hPa | 72 % | 4 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southwest |
1031 hPa | 77 % | 4 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1031 hPa | 80 % | 4 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1031 hPa | 81 % | 4 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1031 hPa | 83 % | 3 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1031 hPa | 81 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1031 hPa | 76 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1031 hPa | 77 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1031 hPa | 74 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1031 hPa | 61 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1031 hPa | 53 % | 5 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1030 hPa | 42 % | 3 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1030 hPa | 40 % | 3 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1030 hPa | 49 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north-northwest |
1030 hPa | 58 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north-northwest |
1029 hPa | 60 % | 8 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northwest |
1029 hPa | 61 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northwest |
1029 hPa | 63 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
1028 hPa | 65 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northwest |
1028 hPa | 69 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1028 hPa | 73 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1029 hPa | 77 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1029 hPa | 81 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1029 hPa | 85 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1029 hPa | 87 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1029 hPa | 87 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1029 hPa | 85 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1027 hPa | 56 % | 9 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southwest |
1024 hPa | 62 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Örtofta, Sweden - information
State: SwedenGPS coordinates: 55.7811; 13.2557
Time zone: Europe / Stockholm
Something wrong, something missing?
Weather Örtofta, Sweden. Weather forecast Örtofta.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Örtofta is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Örtofta
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:26 am | 8:43 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:04 pm | 15:17 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:41 am | 9:28 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:43 am | 10:27 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:13 am | 12:01 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:28 pm | 04/30/2026 4:37 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |