Weather Escurial today
| 17 °C | 18 °C | 8 pm | |
| 16 °C | 17 °C | 9 pm | |
| 16 °C | 17 °C | 10 pm | |
| 16 °C | 17 °C | 11 pm |
sunrise 7:28 am
sunset 9:13 pm
HOURLY
sunset 9:13 pm
Weather forecast Escurial April 28, 2026
Afternoon in the afternoon rain. The highest temperature 26 °C. Total rainfall 1.3 mm. At night heavy rain. The lowest temperature 16 °C. Total rainfall 19.7 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Escurial, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1008 hPa | 41 % | 11 °C | 84 % | 0% | 10% | 10% | 81% | |
| 4 PM
10 AM
| heavy rain | 26 °C 25 °C |
4.6 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southwest |
1007 hPa | 37 % | 10 °C | 100 % | 0% | 8% | 77% | 98% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h south-southeast |
1008 hPa | 73 % | 14 °C | 93 % | 0% | 3% | 29% | 92% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1007 hPa | 64 % | 13 °C | 99 % | 0% | 6% | 22% | 99% | |
| 7 PM
1 PM
| heavy rain showers | 22 °C 22 °C |
4.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southwest |
1007 hPa | 56 % | 12 °C | 100 % | 0% | 12% | 10% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1008 hPa | 85 % | 14 °C | 99 % | 0% | 5% | 24% | 99% | |
| 9 PM
3 PM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.5 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1009 hPa | 90 % | 14 °C | 100 % | 0% | 3% | 36% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| light rain | 16 °C 17 °C |
0.2 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1009 hPa | 92 % | 14 °C | 100 % | 0% | 14% | 78% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1009 hPa | 94 % | 14 °C | 99 % | 0% | 0% | 14% | 99% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h northwest |
1009 hPa | 97 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.5 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
1009 hPa | 98 % | 14 °C | 100 % | 0% | 14% | 28% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| heavy rain | 14 °C 15 °C |
2.6 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1009 hPa | 99 % | 14 °C | 100 % | 0% | 73% | 47% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| heavy rain | 14 °C 15 °C |
5.7 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1009 hPa | 97 % | 13 °C | 98 % | 0% | 68% | 53% | 91% | |
| 4 AM
10 PM
| heavy rain | 14 °C 15 °C |
3.1 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1008 hPa | 97 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 44% | 72% | |
| 5 AM
11 PM
| heavy rain | 14 °C 15 °C |
2.6 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
1008 hPa | 98 % | 13 °C | 97 % | 0% | 95% | 32% | 28% | |
| 6 AM
12 AM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
3.3 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1008 hPa | 96 % | 13 °C | 94 % | 5% | 84% | 63% | 53% | |
| 7 AM
1 AM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
2.4 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1008 hPa | 96 % | 12 °C | 96 % | 10% | 95% | 43% | 21% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 14 °C 15 °C |
0.1 mm | 3.0 m/s11 km/h southeast |
1008 hPa | 98 % | 13 °C | 100 % | 2% | 100% | 22% | 1% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.3 mm | 2.6 m/s9 km/h southeast |
1008 hPa | 98 % | 14 °C | 92 % | 56% | 89% | 25% | 14% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.4 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1008 hPa | 88 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 15% | 11% | |
| 11 AM
5 AM
| heavy rain | 17 °C 17 °C |
1.8 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1008 hPa | 82 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 9% | 24% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain showers | 16 °C 16 °C |
0.2 mm | 4.2 m/s15 km/h southwest |
1008 hPa | 86 % | 13 °C | 64 % | 0% | 18% | 33% | 37% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southwest |
1008 hPa | 78 % | 13 °C | 43 % | 0% | 25% | 22% | 2% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 20 °C 20 °C |
1.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southwest |
1008 hPa | 69 % | 14 °C | 98 % | 0% | 97% | 27% | 6% | |
| 3 PM
9 AM
| rain showers | 19 °C 19 °C |
0.5 mm | 6.2 m/s22 km/h southwest |
1008 hPa | 69 % | 12 °C | 71 % | 0% | 56% | 27% | 28% | |
| 4 PM
10 AM
| light rain showers | 18 °C 18 °C |
0.2 mm | 5.7 m/s21 km/h southwest |
1008 hPa | 71 % | 13 °C | 62 % | 0% | 40% | 43% | 19% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h southwest |
1008 hPa | 73 % | 12 °C | 25 % | 0% | 14% | 12% | 1% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h southwest |
1008 hPa | 67 % | 12 °C | 97 % | 0% | 96% | 7% | 3% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h southwest |
1008 hPa | 63 % | 11 °C | 27 % | 0% | 18% | 11% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-southwest |
1009 hPa | 63 % | 10 °C | 9 % | 0% | 7% | 3% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1009 hPa | 63 % | 9 °C | 6 % | 0% | 4% | 2% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1010 hPa | 71 % | 9 °C | 30 % | 0% | 30% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1012 hPa | 72 % | 9 °C | 22 % | 0% | 22% | 0% | 0% | |
Escurial, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 39.1686; -5.8847
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather Escurial, Spain. Weather forecast Escurial.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Escurial is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Escurial
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Escurial
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:28 am | 9:13 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:21 pm | 13:45 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:59 am | 9:43 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:25 am | 10:17 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:48 am | 10:54 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 5:16 pm | 04/28/2026 5:44 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |