Weather Escaro tomorrow
| 9 °C | 8 °C | 9 am | |
| 12 °C | 11 °C | 12 pm | |
| 15 °C | 13 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 9 pm |
sunrise 7:15 am
sunset 9:20 pm
HOURLY
sunset 9:20 pm
Weather forecast Escaro April 30, 2026
From morning untill noon light rain, in the afternoon cloudy. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 1.7 mm. At night cloudy. The lowest temperature 9 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Escaro, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| fog | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1012 hPa | 98 % | 9 °C | 100 % | 32% | 99% | 87% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.3 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1012 hPa | 99 % | 9 °C | 100 % | 82% | 100% | 32% | 30% | |
| 2 AM
8 PM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.1 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
1012 hPa | 99 % | 9 °C | 100 % | 86% | 100% | 28% | 18% | |
| 3 AM
9 PM
| fog | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1012 hPa | 100 % | 9 °C | 100 % | 100% | 100% | 7% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| fog | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1012 hPa | 99 % | 9 °C | 99 % | 71% | 99% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.1 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1013 hPa | 98 % | 8 °C | 100 % | 23% | 100% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1014 hPa | 98 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1014 hPa | 98 % | 8 °C | 100 % | 7% | 100% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1015 hPa | 97 % | 8 °C | 100 % | 18% | 100% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.1 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1016 hPa | 95 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1016 hPa | 92 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1017 hPa | 89 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.1 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1016 hPa | 75 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1016 hPa | 70 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1016 hPa | 64 % | 7 °C | 92 % | 0% | 92% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain | 15 °C 14 °C |
0.1 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1016 hPa | 61 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1016 hPa | 62 % | 7 °C | 97 % | 0% | 97% | 2% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1016 hPa | 61 % | 7 °C | 63 % | 0% | 57% | 1% | 12% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1015 hPa | 57 % | 7 °C | 57 % | 0% | 39% | 0% | 25% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1015 hPa | 56 % | 6 °C | 43 % | 0% | 23% | 4% | 25% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1016 hPa | 59 % | 7 °C | 50 % | 0% | 14% | 8% | 39% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1016 hPa | 74 % | 7 °C | 74 % | 0% | 5% | 7% | 71% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1017 hPa | 79 % | 7 °C | 100 % | 0% | 3% | 5% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1018 hPa | 81 % | 6 °C | 100 % | 0% | 3% | 3% | 100% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1018 hPa | 85 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1018 hPa | 91 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1018 hPa | 93 % | 5 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1018 hPa | 92 % | 5 °C | 98 % | 0% | 3% | 0% | 98% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1018 hPa | 92 % | 5 °C | 98 % | 0% | 1% | 0% | 98% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1018 hPa | 92 % | 4 °C | 81 % | 0% | 0% | 0% | 81% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1018 hPa | 93 % | 4 °C | 91 % | 0% | 0% | 0% | 91% | |
| 7 AM
1 AM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1018 hPa | 93 % | 4 °C | 17 % | 0% | 1% | 0% | 15% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1018 hPa | 92 % | 5 °C | 23 % | 0% | 0% | 0% | 22% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1018 hPa | 79 % | 7 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1018 hPa | 68 % | 8 °C | 98 % | 0% | 9% | 4% | 98% | |
| 11 AM
5 AM
| rain showers | 16 °C 15 °C |
0.3 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southeast |
1018 hPa | 61 % | 8 °C | 80 % | 0% | 12% | 38% | 64% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 16 °C 15 °C |
0.2 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1018 hPa | 57 % | 7 °C | 93 % | 0% | 16% | 33% | 88% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 17 °C 16 °C |
0.3 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1018 hPa | 52 % | 7 °C | 99 % | 0% | 10% | 31% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1017 hPa | 51 % | 7 °C | 100 % | 0% | 5% | 31% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain | 18 °C 17 °C |
0.1 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1017 hPa | 49 % | 7 °C | 100 % | 0% | 6% | 33% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southwest |
1016 hPa | 47 % | 6 °C | 90 % | 0% | 14% | 46% | 85% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southwest |
1016 hPa | 50 % | 7 °C | 52 % | 0% | 8% | 16% | 41% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south |
1016 hPa | 47 % | 6 °C | 64 % | 0% | 6% | 18% | 56% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southwest |
1016 hPa | 46 % | 5 °C | 96 % | 0% | 8% | 27% | 96% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1016 hPa | 52 % | 6 °C | 98 % | 0% | 7% | 47% | 98% | |
Escaro, Spain - information
State: SpainGPS coordinates: 43.0082; -5.0042
Time zone: Europe / Madrid
Something wrong, something missing?
Weather Escaro, Spain. Weather forecast Escaro.
Escaro - weather nearby - bigger cities
Escaro - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Escaro is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Escaro
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:15 am | 9:20 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:17 pm | 14:04 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:43 am | 9:51 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:06 am | 10:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:25 am | 11:10 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 7:22 pm | 04/30/2026 6:18 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |